Інтер’єр з двома фігурами – Едгар Дега

Інтерєр з двома фігурами   Едгар Дега

При уважному розгляді картини висловлена Бернсом ідея капелюшної майстерні відпадає, не тільки тому, що ніде не видно ні капелюхів, ні коробок для них. Тут швидше за все будуар багатого дому. Зліва камін з напрочуд просто і тому чудово написаним вогнем. Над каміном модне у другій половині 1860-х років овальне дзеркало. Воно зовсім не того роду, який використовувався модистками.

Між чоловіком і жінкою не дзеркало, як вважали ті, хто змушений був судити про картину з посереднім фотографій, а великий портрет у масивній позолоченій рамі. Його присутність, звичайно, не випадково, але розшифровці не піддається. Персонаж портрета в дивно високому головному уборі загадковий. Не піддається поясненню і такий елемент інтер’єру, як двері поруч з вікном, відкриті у вузький коридор. Подібні деталі необов’язкові при створенні портрета, але можуть придбати сенс, якщо картина містить в собі сюжет.

Композиційне рішення “Інтер’єру з двома фігурами” вельми лаконічно. Самі темні плями картини – накидка дами і сюртук месьє – відразу приковують увагу до персонажів. Незвичайні костюми для інтер’єру. Чоловік у циліндрі, зі стеком, жінка в накидці – пара одягнена то для прогулянки, то для якогось візиту, але вони чомусь зволікають. Мабуть, в результаті раптового пояснення виникає тяжка пауза, змушує застигнути відвернувся один від одного подружжя. А те, що сцена відбувається в будуарі, надає їй більш драматичний і психологічно більш складний характер.

Цілком ймовірно, що деталі інтер’єру виконані значення у зв’язку з сюжетом сварки: вогонь – атрибут жіночої пристрасті, порожнє вікно, куди дивився чоловік, – легко читається знак його байдужості. При цьому саме постать чоловіка доставила художнику чималі клопоти. Видно, що в цьому місці картина зазнавала суттєвої переробки: фарба соскабливалась і знову наносилася. Картина справляє враження незакінченої, однак підпис Дега свідчить, що він не збирався більше нічого додати до того, що вже сказав.

Прихована колізія “Інтер’єру”, ймовірно, пов’язана зі сприйняттям художником проблем статі. Його ставлення до жінок було далеко не простим, нерідко їдким і зарозумілим. В той же час не можна вважати його жінконенависником. Жіноче товариство йому подобалося, але з якихось причин, фізіологічним чи психологічним, у всіх взаєминах з жінками він не переступав межі, за якою настає більш глибоке зближення, і на все життя залишився холостяком. До того часу, коли писалися обидві “жанрові картини” , Дега, за тодішнім уявленням, був уже не молодий.

Ймовірно, вік змушував його більше, ніж раніше, замислюватися про проблеми статі. За відсутністю будь-яких романтичних ілюзій обидва основні аспекти відносин двох статей, шлюб і адюльтер, явно викликали у нього занадто багато “але”. В “Інтер’єрі” вони трактовані досить негативно: чи не з усмішкою в одному випадку і з очевидною гіркотою – в іншому. І там і сям персонажі не спілкуються і розведені по сторонам. Їх ізольованість – знак очевидного відчуження, то звично буденного, а то драматичного.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Інтер’єр з двома фігурами – Едгар Дега.