Іоанн Богослов і Прохор

Іоанн Богослов і Прохор

Москва. Святий Іоанн Богослов – апостол і євангеліст, автор одного з чотирьох Євангелій, трьох послань і тексту Апокаліпсиса, іменованого також “Одкровенням” св. Івана Богослова. Святе Письмо повідомляє про його проповіді християнства в Малій Азії, за яку святий був засланий на острів Патмос.

Тут в ув’язненні їм був написаний Апокаліпсис – таємнича книга, наповнена безліччю темних місць і іносказань. В композиції “Іоанн Богослов і Прохор”, одержала широке розповсюдження у візантійському і давньоруському мистецтві, представлений момент роботи Іоанна над текстом його творів. Місцем дії є острів Патмос, де, слухаючи Божественний голос, Йоан диктує своєму учневі Прохору богонатхненні слова. Найчастіше подібні композиції становлять вихідні мініатюри Євангелій, випереджаючи текст Євангелія від Іоанна, що дозволяє розглядати їх як зображення роботи над текстом Євангелія. На це ж вказує початок напису, вписаної в сувій Прохора: “На початку бе слово…”, відповідне тексту першої глави Євангелія від Іоанна.

У порівняно ранній час аналогічні композиції з’являються також на стулках Царських врат серед зображень трьох інших євангелістів. Представляє нині самостійну ікону композиція “Іоанн Богослов і Прохор”, мабуть, спочатку була частиною Царських врат, з яких вона була випиляна для продажу на антикварному ринку.

Подібні спілки з Царських врат мали широке ходіння в кінці XIX – початку XX ст., коли ними були буквально завалені приватні колекції. Не виключено, що Царські врата були написані в Москві і призначалися для одного з місцевих храмів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)