Іоанн Хреститель в пустелі – Ієронім Босх

Іоанн Хреститель в пустелі   Ієронім Босх

Посеред заворожуюче поетичного, наповненого західним світлом пейзажу, святий пророк Іоанн зображений поглибився в релігійні роздуми. Це зіткнення двох реальностей – “небесного” і “дольне” – є ще один варіант теми, що стала типовою для творчості Босха, – перемоги духовного початку над гріховними спокусами світу.

На композиційному вирішенні картини ймовірно позначилася написана кількома роками раніше картина Гертгена той Синт Янса, де зображений пророк, в глибокій задумі уставившийся невидячим поглядом у простір. У Босха він вказує на Агнця Божого, зображеного в правому нижньому куті. З цього жесту традиційно впізнається Іван-предтеча Христа, але у даному разі цим позначається ще і духовна альтернатива тілесному началу, втіленому в соковитих м’ясистих плодах, які здіймаються поруч на граціозно вигнутих ніжках, і настільки ж красномовних рослинах на задньому плані.

На першому плані підноситься дивно вигнуте рослина з широкими листям і величезними шипами – здається, воно виросло тут спеціально для того, щоб відвернути відлюдника від благочестивих роздумів. Підозрілі плоди цього фантастичного куща є символами земних спокус. Всіяний колючками стовбур, схожий з будяками, нагадує про первородний гріх: зробивши свій перший вибір – скуштувавши плід дерева пізнання, – прабатьки, а разом з ними і весь рід людський, втратили земний рай. Але в контексті теми спокус, це казкове рослину можна трактувати і як спосіб бачення, насланного дияволом на віддалився в пустелю Іоанна Хрестителя.

Птиці різних порід годуються величезними лісовими ягодами: і пернаті, і розрослися рослини відповідають флорі і фауні у триптиху “Сад земних насолод”. Про тематичній і хронологічній зв’язку цих творів говорять і інші аналогії, наприклад, химерної форми скелі заднього плану.

Суцільна зелена стіна рослинності справа вирішена контрастно по відношенню і до фантастичного рослині ліворуч, і до химерним, нереальним скель дальнього плану. Крони дерев, ретельно позначені рівномірно точковими белильними мазками, що імітують гру сонячного світла на пишній зелені, ближче до живопису швидше Джорджоне, ніж таких північних майстрів, як Альбрехт Альтдорфер, пейзажі якого насичені динамікою буйно виростає рослинного світу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Іоанн Хреститель в пустелі – Ієронім Босх.