Іриси – Вінсент Ван Гог

Іриси   Вінсент Ван Гог

Картина “Іриси” Вінсента Ван Гога написана художником в 1890 році. На сьогоднішній день натюрморт зберігається в “Музеї Вінсента Ван Гога” в Амстердамі.

Для натюрморту Ван Гога “Іриси” характерне контрастне зображення жовтого і синього кольорів, їх особливе колористичне поєднання. У ірисів м’яка округла форма, почасти перегукується з плавними нерізкими контурами вази. Зображення ірисів нагадує хвилеподібний барвистий потік кольору, що відтворює атмосферу динаміки, перетікання, переливання колористичної енергії полотна. Одночасно з цим народжується враження крихкості, легкості, “пористості” малюнка.

Фон, малюнок вази і площини столу промальовані з застосуванням художником теплих, м’яких кольорів. Фоновий план картини заповнений єдиним кольором без зайвої детализированности і орнаментальности. При цьому справжня сила кольору, його наповненість світлом зігріває, проникаючи в багато предмети навколишнього світу і надаючи повітрю зримость і колір.

Використання відтінків жовтого вибудовує особливий барвистий ритм, вибудовує реальність повну гармонії і правильних рис. Колірна добірка відрізняється насиченістю, відкритістю, без дроблення на безліч відтінків. Автор віддає більшу перевагу силі чорного контуру в змалюванні яскраво-синіх пелюсток, свіжих листків ірису у вазі.

Особливо ретельно опрацьовано зображення квітів ірису. Штрихи білого кольору вимальовують глибину і виразність тіней, обсяг і ніжність складних суцвіть. Переважання синіх відтінків у зображенні квітів не носить тотального характеру. Швидше, можна сказати, що синій колір ірисів тонально пом’якшений різними поєднаннями охри, жовтого і блакитного.

Написання малюнка вази злегка зміщена вправо, при цьому таке художнє рішення підкріплене зайвої “жвавістю” і пишністю малюнка букета в лівій частині полотна. Дальній план має одноколірне локальне рішення і расцвечен жовтим кольором, що виглядає досить просто, аскетично, колористично односкладово. Рухи кисті художника слідують у своєму русі контурами предметів, виліплюючи саму “тканина” зображуваної речі і виконуючи функцію формоутворення. Тіньовий малюнок не виписаний, зведені до мінімуму закони класичної побудови світлотіні.

Однак, “Іриси” вражають яскравістю і динамічністю візуального ряду, виразністю фарб, всередині яких існує глибинна сила кольору і лінійного малюнка. Полотна Вінсента Ван Гога відмінні від багатьох робіт академічної класичної живопису, а крім того, від більшості робіт імпресіоністичного мистецтва. Незважаючи на це, його творчість повно життєвої сили. Головною особливістю творчого методу Ван Гога виступає яскравість, часом агресивність, кольору, трепет ліній, відчуття “деренчання” образу, створеного на картині. В роботах Ван Гога життя нестримна, немов потік свідомості або бурливий неспокійний рій думок, ідей, чию красу потрібно ще вміти відчути і оцінити.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)