Історія Лукреції – Сандро Боттічеллі

Історія Лукреції   Сандро Боттічеллі

Картина художника Сандро Боттічеллі “Історія Лукреції”. Розмір роботи майстра 80 x 178 см, дерево, темпера. Замовником картини на історичну тему був Гвідо Антоніо Веспуччі.

Боттічеллі обирає архаїчну оповідну форму зображення знаменитої історії про смерть римлянки Лукреції. Але, незважаючи на цю зумисну архаизацию, на підкреслену умовність самого образотворчого мови, він створює чеканно ясні по своїй визначеності характеристики персонажів, чітко окреслює місце дії загибелі Лукреції – наприклад, будівлі міста з гарним пейзажем далеко, формує чудові композиційні угруповання.

Його колористичні прийоми змушують згадати пам’ятки іконопису: обмежуючи себе в кольоровій гамі певними колірними поєднаннями, використовуючи виразність цілісних барвистих силуетів, він досягає блискучих результатів. Лукреція – героїня давньоримської історії про вигнання з Риму династії етруських царів в кінці 4 століття до нашої ери. Найбільш докладно ця історія розказана у Тита Лівія. Під час облоги військами царя Тарквінія Гордого міста рутулов Ардеи, син царя, Секст Тарквіній, влаштував бенкет для молодих знатних воїнів свого загону.

Всі бенкетуючі вихваляли своїх дружин і вирішили перевірити, чим займаються римлянки, поки їх чоловіки воюють. Так як Ардеи недалеко від Риму, то через кілька годин царський син Секст і інші його воїни легіону були вже в місті. Як і передбачалося, багато дружини воїнів розважалися і віддавалися блуду, лише дружина родича царя Коллатина Лукреція сиділа за прядкою.

Вражений її красою, Секст Тарквіній через деякий час повернувся в будинок Лукреції, де поглумився над нею, обесчестив ім’я сім’ї Коллатина. Лукреція відправила вісника у військовий табір до свого чоловіка. Коллатин разом зі своїм другом Брутом приїхав у Рим. Лукреція розповіла йому про свою біду і прийняла смерть, заколовшись мечем чоловіка.

Коллатин і Брут над тілом Лукреції поклялися помститися Тарквиниям. Тіло Лукреції було віднесено до невелике місто Коллации, недалеко від Риму, мешканці якого також принесли клятву про помсту і почали повстання, що завершилося вигнанням з Риму етруських царів. Коллатин і Брут стали першими консулами виникла внаслідок повстання республіки. Ім’я римлянки Лукреції з давніх-давен було синонімом жіночої цнотливості.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)