Изенгеймский вівтар, друга розгортка – Матіас Грюневальд

Изенгеймский вівтар, друга розгортка   Матіас Грюневальд

По неділях та у дні святкування Різдва Христового перші стулки Изенгеймского вівтаря відчинялися, і з темряви безпросвітної ночі народжувався світлий день, бездонне відчай змінювалося настільки ж безмежною радістю.

У центрі вівтаря погляду віруючих відкривалася картина “Прославлення Богоматері”. І розглядати її потрібно разом в картинами на стулках зліва направо.

Зліва сцена “Благовіщення”. Сюжет заснований на пророцтвах Ісаї в Старому Завіті: “Тому Господь Сам дасть вам знака: ось Діва в утробі зачне, і народить Сина…Він буде харчуватися молоком і медом, доки не буде розуміти відкидати зле і обирати добре.” На цій сторінці відкрита книга, що лежить перед Марією, саме на цьому місці відкрита книга в руках самого пророка Ісаї, зображеного в лівому верхньому куті стулки.

У центрі картина “Прославлення Богоматері”, виконана оригінально і разюче відрізняється побудови і деталей від традиційної камерної композиції. Це сцена воістину вселенської радості, в якій світ небесний зливається зі світом земним. Прекрасний кожен фрагмент цієї картини: ангели з особами пустотливих хлопчаків і огненнокрилие серафими, приготовлена для купання немовляти невигадлива начиння і крихкий прозору посудину на сходах, ожилі фігури біблійних пророків на стінах каплиці і обплітають колони рослини…

Найтонші переливи кольору змушують згадати живопис венеціанців. Художник не просто фарбує фігури і предмети, але створює якесь райдужне марево світлоносне.

Кольори змішуються, перетікають один в інший, просвічують, часом перетворюючись на ледь вловиму прозорий серпанок. Саме колір допомагає художнику передати неземні звуки ангельського оркестру і таке всеохоплюючу почуття радості, що йому немає назви в людській мові.

Сцена “Воскресіння” на правій стулці показує радісний момент воскресіння Христа. Ми бачимо його, возносящегося до небес. Важко описати цю композицію, вся сила якої в кольорі. Христос здіймається над гробом, і за ним, як світловий слід, тягнеться саван в райдужних відблисках ореолу. Варта, засліплена його раптовим сяйвом, повержена в прах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Изенгеймский вівтар, друга розгортка – Матіас Грюневальд.