Кама – Аполлінарій Васнецов

Кама   Аполлінарій Васнецов

В таких творах, як “Кама”, “Тайга”, “Північний край”, “Гірське озеро в Башкирії”, “Озеро”, Аполлінарій Васнецов постає майстром вже своєю абсолютно зрілої творчої пори, живописцем з абсолютно чітко сформованої індивідуальністю.

Названі полотна є в повному сенсі слова вершиною творчості А. М. Васнецова як пейзажиста; вони вносять значний внесок у розвиток всієї російської пейзажної живопису. Звертаючись до пейзажів Васнецова періоду розквіту його дарування – “Кама”, “Сибір” та інші, – можна побачити, що в них художник стає справжнім майстром пейзажу-картини, яка цілком може змагатися за глибиною і силою впливу на глядача з кращими картинами історичного та портретного жанру. Якщо дозволено порівняння живопису з музикою, то “Каму” 1895 року можна порівняти з урочистої симфонією, присвяченій російської природи.

Небагато ми знаємо пейзажів, рівних “Камі” за епічності і силою впливу на глядача. Епічний пейзаж, написаний в наші дні і зображає навколишнє нас повсякденне природу, навіть близькі нам предмети, передає первісну давність землі, викликає у глядача відчуття тисячолітньої давності, так само як і народний епос, включаючи пізні нашарування, зберігає відчуття руху всього життєвого процесу, всіх змін землі. Епічність пейзажу, кажучи узагальнено, є зображення життя природи в часі, патетичний розповідь про багатовікову життя землі.

Подібне зображення природи не було несподіваним, новим явищем в історії російського пейзажу. Воно було підготовлено всім ходом розвитку ідейного реалістичного мистецтва – від національного пейзажу взагалі, в якому можна було вгадувати самі характерні риси, до індивідуально портретному, изображающему конкретні місцевості, і від нього до всебічного поглиблення і узагальнення образу рідної природи у творах передвижників,- такий у загальних рисах шлях розвитку і становлення епічного пейзажу, показує природу не лише в її сьогоднішньому вигляді, але і в її невпинному русі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)