Канал в Гравеліні, вечір – Жорж Сера

Канал в Гравеліні, вечір   Жорж Сера

У червні 1890 р. Сера поїхав в околиці Дюнкерка. Літо він провів у невеликому порту Гравелін, який вів активну торгівлю зі своїми сусідами по бельгійському узбережжю. Тут Сера почерпнув теми для невеликої серії робіт маслом, належать до числа найбільш незвичайних у його творчості. Ці марини, в яких Сера домігся найвищої строгості, нагадують чисту музику; вони дивно красномовні у своїй оголеній простоті.

Фарватер Гравелина, навпроти якого він майже завжди працює, дає йому лінійні елементи, що визначають структуру його композицій. Ще більш дивними, ніж самі полотна, є, безсумнівно, деякі крокетони, з присутніми в них чисто живописними обертонами: стилізація форм перетворюється тут в абстракцію. Сера в черговий раз підступив до кордонів невідомих володінь, входити в які він не наважувався, але до яких невблаганно тягла художника логіка його еволюції. Творчий запал Сера не слабшав.

За тижні, проведені в Гравеліні, він створив не менше чотирьох полотен, шести крокетонов і зробив безліч підготовчих малюнків. Працюючи над цими творами, він повернувся до проблеми рами, намагаючись остаточно її вирішити. Досі бордюри, які він малював, виконувалися в блідою тональності. Вважаючи – і в цьому він зізнався пізніше Верхарну, – що зал в Байрейті буде затемнений з метою зосередити всю увагу на одного, яскраво освітлюючи сцені, вона фарбує тепер бордюри в більш насичені кольори. Можливо, Жюль Крістоф і не був так далекий від істини, визначивши його в “Ом д”Ожурдюи” як “колориста вагнерианского спрямування”. Зрозуміло, після повернення в Париж Сера знову візьметься за свої старі картини, щоб і їх теж забезпечити цим темним бордюром.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Канал в Гравеліні, вечір – Жорж Сера.