Капуччини поблизу Сорренто – Сильвестр Щедрін

Капуччини поблизу Сорренто   Сильвестр Щедрін

Сильвестр Щедрін народився в Петербурзі, у мистецькій родині. Його батько – відомий скульптор, ректор Академії мистецтв, дядько – пейзажист, майже тридцять років очолювали клас пейзажного живопису. Сильвестр Щедрін закінчив Академію мистецтв і був відправлений в якості її пенсіонера в Італію, де завоював своєю творчістю широку популярність. Російські та іноземні любителі сперечалися за право придбати його пейзажі. В Росію художнику не вдалося повернутися: він помер в Італії, проживши там трохи більше десяти років.

Щедрін писав численні види Неаполя і його околиць. Особливо любив художник Сорренто, де його залучали тиха гавань, мальовничі стрімкі береги, скелясті гроти біля моря, зарослі зеленню тінисті тераси. В Сорренто обірвалося недовге життя художника, там і зараз можна бачити його могилу. Картина “Тераса на березі моря” довгий час не мала конкретного визначення зображеної місцевості. Дізнатися її допомогла знахідка серед малюнків, зроблених якимось невідомим художником в 1840-е роки.

Серед начерків видів в околицях Сорренто виявилися замальовки тієї ж тераси з позначкою, уточнюючої її місцезнаходження – Містечко Капуччини. Тераса розташована високо над морем. Занурена в глибоку тінь або осяяна яскравим сонцем, вона сповнена химерної гри світла. Під високими деревами ховалися від спеки ченці в коричневих рясах, подпоясанних мотузками, товстий патер, халамидник, що притулився до стіни і надвинувший на очі ковпак, погонич мула і інші перехожі. Картина пронизана світлом і насичена повітрям, лінійна перспектива збережена тільки для переднього плану, далекий передано виключно живописними засобами.

Ні, здається, ніякого переходу від темної постаті священика, облокотившегося на парапет, до блакитних далей на горизонті; однак глибина розділяє їх відстань прекрасно відчувається глядачем, і в просвіті листя відкривається величезний простір. Небагатьма швидкими мазками ледь намічені далеко рожеві даху і білі стіни селища Мети. Природа в картинах Щедріна завжди солнечна, ясна і спокійна. На противагу багатьом письменникам і художникам епохи романтизму, Щедрін не прагнув оспівувати бурі і боротьбу стихії.

Він вважав природу безтурботно спокійну і класично ясну. У той же час природа в його картинах завжди оживлена і зігріта присутністю людини. Люди пейзажів Щедріна – не ошатна юрба панів, а італійські простолюдини в їх мальовничих лахмітті – природні мешканці всіх щедринских терас, гаваней і набережних. Щедрін був новатором у мистецтві. Тоді як його попередники, майстри класицистичного пейзажу, обмежувалися натурними замальовками олівцем і на їх основі в майстерні склали картини, Щедрін писав свої етюди фарбами безпосередньо з натури. Один з видів художник повторив вісім разів, змінюючи повітря і тон картини. Щедріна справедливо вважають найближчим попередником майстрів пленерного живопису другої половини XIX століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Капуччини поблизу Сорренто – Сильвестр Щедрін.