Катання на ковзанах за міськими стінами – Хендрік Аверкамп

Катання на ковзанах за міськими стінами   Хендрік Аверкамп

Хендрік Аверкамп – один з найбільших голландських живописців раннього бароко, він був першим, хто почав працювати в стилі реалістичної пейзажної живопису. Аверкамп, колишній глухонімим від народження, в ранньому своїй творчості зображував практично виключно зимові пейзажі. Неможливість відчувати цей світ з допомогою слуху надзвичайно загострило його відчуття кольору, здатність помічати найдрібніші елементи в багатофігурних композиціях.

У передачі невловимо мінливого освітлення йому не було рівних. Міські зимові пейзажі зробили художника широко відомим у всій Голландії, тому його творчість було надзвичайно затребуване при житті. На картинах Аверкампа природа вперше почала зображуватися такою, якою була насправді. Саме в цьому проявилося нове художнє напрям в голландському живописі, оскільки домінуючою до цього часу фламандської школи живопису реалізм був абсолютно непритаманний.

“Катання на ковзанах за міськими стінами” – одне з найбільш характерних творів голландця, написане в сріблястій гамі, фарби підібрані надзвичайно ретельно. Невеликі фігурки ковзанярів вписані в об’ємний простір полотна з декоративною точністю. Одним з типових композиційних рішень художника є дуже реалістичне зображення холодного прозорого зимового неба, що наповнює всю картину відчуттям бадьорості і свіжості північної зими. Педантичність Аверкампа щодо дрібних деталей проявилася і в цій роботі. Так, ретельно виділений червоний пояс на дамі в лівому нижньому кутку полотна привносить пожвавлення, передаючи веселий азарт відпочиваючих городян, що прийшли покататися на замерзле озеро.

Сама обстановка в країні, що склалася до середини XVII ст. а саме протестантська реформа, значно послабила вплив церкви на життя країни, формування в суспільстві потужного середнього класу, призвела до переорієнтування стилю і спрямованості у творчості живописців, в т. ч. і Аверкампа. Невеликий формат його полотен, виконаних станковим способом, був обумовлений тим, що відтепер живопис призначалася не для обраних представників з вищої касти, а для широкого глядача.

В кінці свого творчого шляху Аверкамп значно розширив кордони своїх робіт. Тепер у нього в створенні художніх сюжетів “брало участь” більша кількість персонажів.

Визнаний майстер реалістичного міського пейзажу, Аверкамп користувався заслуженим авторитетом як у мистецькому середовищі, так і серед простих голландців, залишаючись одним з найбільш яскравих представників нідерландської живопису.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Катання на ковзанах за міськими стінами – Хендрік Аверкамп.