Кефал і Прокріда – Йоахім Эйтевал

Кефал і Прокріда   Йоахім Эйтевал

Картина Йоахіма Эйтевала “Кефал і Прокріда” має також іншу назву “Загибель Прокріди”. Розмір картини 130 х 98 см, полотно, олія. Основою створення картини послужив давньогрецький міф. Прокріда, у грецькій міфології дочка аттичного царя Эрехтеля, дружина Кефала. Одного разу, коли Кефал полював у горах, його побачила Еос і закохалася в нього.

Щоб охолодити любов своєї суперниці Прокріди, вона послала до неї Кефала в образі чужоземця, що, запропонувавши їй блискучі дари, переконав її порушити подружню вірність, після чого прийняв свій справжній вигляд. Присоромлена Прокріда бігла на Крит, де вступила в число подруг Артеміди – мисливиць. Богиня подарувала їй собаку, швидку як вітер і спис, не давала промаху. Після повернення в Аттику вона зустріла Кефала, який, не дізнавшись її, запропонував їй свою любов, якщо вона дасть йому свою собаку і спис. Тоді вона відкрилася йому і звинуватила його в свою чергу в невірності.

Після цього подружжя зійшлися знову і жили деякий час щасливо. Одного разу Кефал вирушив на полювання і, пригнічений спекою, став кликати Ауру, щоб вона освіжила його. Прокріда випадково почула цей заклик і вважаючи, що її чоловік кличе якусь німфу, сховалася в гущавині, щоб простежити за ним. Почувши шуршанье поблизу себе і вважаючи, що це пробирається дикий звір, Кефал націлився не дає промаху списом і вбив Прокріду. Засуджений ареопагом Кефал вирушив у вічне вигнання і в подальшому житті здійснив чимало подвигів.

Кефалові приписувалося та підстава храму Аполлона на Левкатском мисі, звідки він сам кинувся в море. Прекрасний мисливець Кефал, якого викрадає зоря, – уособлення зірок, згасаючих перед зорею; Прокріда, то зникає, то знову є до чоловіка, – місяць. На найдавніших терракотах і вазах є зображення Кефала, буря Еос, пізніше – втікаючи від переслідувань, а також зображення сцени вбивства Прокріди.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)