Кінець зими. Опівдні. Лигачево – Юон Костянтин

Кінець зими. Опівдні. Лигачево   Юон Костянтин

Велика майстерність Юона-пейзажиста полягає в тому, що самий звичайний пейзажний мотив він вміє втілити в художній образ, що залучає поетичністю і свіжістю сприйняття світу. Яскравий приклад тому одна з кращих картин художника “Кінець зими. Опівдні”.

Художник зобразив типовий куточок Підмосков’я. Дачний двір, засніжені дали – все залите сонячним промінням. Сліпуче біліють стовбури беріз і по-весняному пухкий сніг. Дерев’яний будинок на пагорбі, катаються на лижах дітлахи, копаються в снігу кури надають пейзажу “обжитість” і особливу теплоту. В простому, звичному пейзажному мотив багато істинної поезії. Картина “Кінець зими. Опівдні” відрізняється природністю, життєвою безпосередністю. Створюється враження, що художник не розмірковував про композиції, а просто написав те, що було перед його очима. Але насправді це не так. Композиція цього полотна має свою логіку, чому картина і справляє таке цілісне враження. У самому справі, паркан ділить її на майже рівні частини по горизонталі, будинок зліва врівноважується темними масами ялин праворуч. Це вносить у композицію необхідну рівновагу, не дає розсипатися на частини.

Продуманість композиційного вирішення дала можливість Юону зосередити увагу глядача на тому головному, що йому хотілося висловити, а саме на відчутті життєвих сил, що таяться в природі, на почутті радості, святковості, яке відчуває людина перед лицем торжествуючої у своїй вічній красі природи. Це відчуття і почуття виникають головним чином завдяки сяючого колориту, з допомогою якого Юон досягає враження яскравого сонячного дня. З великою майстерністю написаний в картині сніг, прозорі, сині тіні від дерев, серпанок, огортає лісові дали. Це майстерність дало можливість передати з великою переконливістю стан природи напередодні весни, коли сонце вже починає пригрівати, коли тіні стають глибше, коли природа прокидається після зимових днів. Важливо, що Юон пов’язує життя природи з людиною, присутність якого вносить в картину особливу теплоту.

Разом з тим почуття святковості, яке випромінює картина, здається завдяки присутності в картині природним, живим. Художник ніби каже, що його переживання при погляді на цей вид схоже переживань лижників, які повертаються з прогулянки. Він відразу вводить глядача у свій світ почуттів і думок, відкриває йому прекрасне в природі. Засобами композиції і колориту художник стверджує вічно живу життя природи і її вплив на почуття і думки людини. Кошти ці досить характерні. Незважаючи на свою построенность, картина справляє враження свободи і природності. Вона здається фрагментом великої панорами: краю рами зрізають верхівки беріз і сині тіні від дерев, глядач подумки уявляє собі весь будинок і їли за правим краєм картини.

Колорит картини будується на контрастних зіставленнях і поєднаннях. Темні, буро-зелені ялини протиставляються білому снігу з інтенсивними блакитними і синіми тінями. Колірну композицію полотна оживляють яскраве пляма дровітні жовтих дров і червоний півень, роющийся в снігу. Барвисті поєднання створюють те емоційне напруження, яке й допомагає художнику виразити почуття свіжості, радості, святковості, що виникає при погляді на цю тріумфуючу природу. Картина Юона свідчить про використання великих реалістичних традицій російської пейзажної живопису. Тут можна згадати барвисті полотна Куїнджі або сучасника Юона художника Рилова. Ці традиції полягають насамперед у правдивому зображенні натури, в прагненні знайти в ній риси, які дозволили б художнику виразити хвилюючі його почуття.

Традиції ці складаються і в прагненні створити пейзаж-картину, що вміщає в себе великий світ, стверджуючу значну ідею. Але природно, що Юон, як майстер надзвичайно оригінальний і своєрідний, по-своєму переробляв ці традиції і висловив своєю картиною думки, що хвилюють його сучасників – радянських людей кінця 1920-х років. Картина Юона “Кінець зими. Опівдні” відрізняється яскравим, декоративним звучанням фарб, підкорює духом життєствердження, оптимізмом. Мистецтво цього прекрасного живописця завжди буде прикладом цілеспрямованої та вдумливого творчої праці, спрямованого на глибоке осягнення реальної дійсності і вираження в художніх образах великих суспільних ідей своєї епохи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Кінець зими. Опівдні. Лигачево – Юон Костянтин.