Кочегар – Микола Ярошенко

Кочегар   Микола Ярошенко

Перед нами, знаменитий “Кочегар” Миколи Олександровича Ярошенко!

Щось змусило кочегара відірватися від роботи. Втомлено притулившись до масивної решітці, що обгороджує топку, він спрямував пильний і як би питає погляд у бік глядача, то звертаючись до нього з німим питанням, то перевіряючи свої потаємні думки. Звично згорбившись і машинально переклавши кочергу з правої в ліву руку, він у ці випадкові хвилини відпочинку віддався своїм тяжким думам. Навряд чи відчуває він зараз спекотне дихання полум’я, веющее на нього з відкритої топки.

Коливні відсвіти надають особливу жвавість всієї фігури робітника, мерехтливий блиск його погляду. Своєрідні темнуватий колорит, повний напруженого горіння, і сама манера письма широкими рельєфними грубуватими мазками.

Глибокий слід залишає в пам’яті цей виразний образ… Просте широке обличчя, поборознений зморшками чоло, густі скуйовджене волосся… З-під волохатих, гірко піднятих брів дивляться маленькі допитливі очі, і їх гострий погляд незабутній. Не ненависть, не протест людини, готового вступити в непримиренну боротьбу зі своїми поневолювачами читаємо ми в цьому погляді; риси ці прийдуть у російське мистецтво дещо пізніше. Погляд кочегара сповнений якогось німого докору. Дивлячись на його, наче вихоплену з життя, фігуру, мимоволі замислюєшся над тим, чому так тяжке і безрадісне життя цієї людини, чому його понівечені, натруджені руки не знають спокою і відпочинку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)