Колізей – Антоніо Каналетто

Колізей   Антоніо Каналетто

Венеціанський майстер пейзажного живопису, основоположник такого жанру, як ведута, Каналетто найчастіше писав своє місто. Тим цінніше час від часу виникали в його творчості види інших місць і їх пам’ятників, у тому числі Риму.

На цій картині з ретельністю, відповідала вимогам епохи Просвітництва, художник зобразив Колізей – давньоримський амфітеатр, побудований в I столітті, в епоху Флавіїв. Велике напівзруйноване будівля займає велику частину твору, будучи в ньому головною дійовою особою. Дана ведута – типовий класицистичний пейзаж, в якому оспівується велич давньої архітектури.

Своїми картинами Каналетто викликає гордість за діяння людських рук. Такий раціональний підхід до живопису був характерний для XVIII століття, коли понад усе ставилося розум. Італійський історик мистецтва Джуліо Карло Арган писав, що на полотнах художника відображене “простір, побачене очима розуму”. Але в цьому полотні присутні настільки рідкісні у майстра риси романтизму, недаремно твір створювалося в той час, коли античні руїни сприймалися багатьма художниками як щось живе, що видно, наприклад, в офортах сучасника і земляка Каналетто Джованні-Баттіста Піранезі.

Погляд на історію давніх століть як на щось дуже близьке також був у дусі складної епохи Просвітництва. На зображеному тут Колізеї час залишив свій таємничий відбиток, і все навколо, навіть повітря, напитано цією таємницею.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)