Концерт – Ян Вермеер

Концерт   Ян Вермеер

Картина голландського майстра живопису Яна Вермеєра Делфтського “Концерт”. Розмір картини 69 x 63 см, полотно, олія. Дія в цій картині віддалене від глядача, воно розташоване в глибині кімнати, на задній стіні якої висять дві картини – пасторальний пейзаж і часто цитована Вермеером “Звідниця” караваджиста Дірка ван Бабюрена. Біля стіни стоїть клавесин з аркадским пейзажем на відкритій кришці.

Клавесин, струнний клавішному-щипковий музичний інструмент, попередник фортепіано. Відомий з 16 століття. Існували клавесини різних форм, типів і різновидів, у тому числі чембало, вирджинал, спінет, клавицитериум. На ньому грає сидить у профіль молода дівчина. Чоловік, повернувшись спиною до глядача, влаштувався на косо поставлений стільці і акомпанує на лютні. Жінка веде голосову партію. Незадіяні музичні інструменти, подібно вишуканому натюрморту, з’являються зліва на важкому дубовому столі й на підлозі.

Вермеер віддає перевагу струнному ансамблю, здавна вважається символом музичних акордів і гармоній. Заняття музикою в роботах сучасників Вермеєра носять завжди певний підтекст. Музика асоціюється з любов’ю, і в роботах Мецу, Стіна, Ван Меерца можна побачити фігуру купідона або який-небудь інший натяк на романтичні стосунки персонажів. Якщо зображувався урок музики, малося на увазі, що вчитель виявляє до учениці не лише професійний інтерес.

Роботи Вермеєра позбавлені настільки однозначного трактування. Оточення персонажів вказує на еротичний підтекст картини, але самі персонажі залишаються відсторонено-нейтральними. Висить на стіні картина Бабюрена “Звідниця” теж об’єднує три фігури, але різниця в настрої героїв разюча. Картина Бабюрена і мирні пейзажі на стіні і кришці клавесина в поєднанні з персонажами, зануреними в музикування, швидше підводять глядача до досить поширеного в ті часи судження про те, що музика приборкує пристрасті та створює душевну гармонію.

Музичні уподобання самого Вермеєра невідомі, але його сучасники захоплювалися французької та італійської поезією, видавалися збірки балад на вірші Петрарки, любовна лірика була надзвичайно популярна. За своїм змістом картина близька до написаної в той же час картині “Дама у вирджинала і кавалер або Урок музики”. Але в цій роботі Вермеер менш ретельно пише передній план, стіл, покритий килимом майже повністю занурений в тінь, яскравим акцентом виділяється тільки плаття дівчата за клавесином, її біла спідниця і вже знайома з іншим творам жовта кофта з чорною обробкою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)