Константинополь. Золотий ріг – Василь Полєнов

Константинополь. Золотий ріг   Василь Полєнов

Поява знаменитого полеповского “східного циклу” етюдів пов’язано з задуманої художником картиною “Христос і грішниця”, з якої згодом “виріс” грандіозний євангельський цикл. У 1881 році померла Ст. Д. Хрущова, сестра Полєнова, гаряче їм кохана, один з найближчих йому людей. Вже на смертному одрі вона взяла з брата обіцянку, що він почне нарешті працювати “серйозно” – малася на увазі робота над полотном “Христос і грішниця”, розмови про який давно велися.

Пейзажне творчість Полєнова в його родині не визнавалося “серйозним” справою, в цьому сенсі рідні художника були консерваторами. Йому потрібний “матеріал” і пізньої восени 1881 року він – в компанії з відомим мистецтвознавцем А. Праховим і князем С. Лазарєвим – вирушив у подорож.

Шлях його лежав через Туреччину, Єгипет, Сирію, Палестину і Грецію, поїздка тривала до весни 1882 року. Б’ють в очі фарби Сходу, його немислимі типажі, яскраві контрасти захопили і вразили художника – він працював невтомно. Так народився “східний цикл” етюдів – він був показаний на пересувній виставці 1885 року і тут же придбаний П. Третьяковим.

Навколо голосно заговорили про нове слово в живопису, сказаному Полєновим. “Враження було велике, – згадував В. Остроухое. – Це було щось, повне щирого захоплення красочною красотою і в той же час дозволяли барвисті задачі абсолютно новим для російського художника і незвичайним шляхом”. Представляємо два етюду з цієї поленовской серії: “Олива в Гефсиманському саду”, 1882 та “Константинополь. Золотий ріг”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Константинополь. Золотий ріг – Василь Полєнов.