Конституція 3 травня – Ян Матейко Алоізій

Конституція 3 травня   Ян Матейко Алоізій

В “Конституції 3 травня” Матейко знову звернувся до ідеї з’єднання в окремо взятому моменті безлічі сюжетних ліній розвитку польської історії. В даному випадку найбільш відповідним для цієї мети сюжетом художнику видався момент переходу послів Сейму з Залу засідань в костел Св. Яна.

Вздовж по вулиці в напрямку до костелу рухаються, оточені вітаючої їх натовпом, творці і прихильники Конституції. Процесію очолює король Станіслав Август Понятовський, трохи віддалік від нього йде автор реформи, освіти Гуго Коллонтай. Позаду посли несуть на своїх плечах двох маршалів сейму – Станіслава Малаховського та Казимира Нестора Сапегу. Хода замикають: Станіслав Сташиць і Анджей Замойський.

Останній захоплює за собою селянина-роззяву з натовпу. Серед представлених на картині свідків цієї історичної події знаходяться і так звані фігури-коментарі – образи, покликані непомітно і ненав’язливо підкреслити авторське ставлення до того, що трапилося. В “Конституції 3 травня” дослідники знаходять як мінімум дві подібні фігури: це красномовно жестикулюючий старий єврей і ксьондз Хофбауер. Вважається, що ці фігури показують критичне ставлення художника до зображуваного події. Матейко справді був переконаним консерватором, поборником ліберальних положень Конституції.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Конституція 3 травня – Ян Матейко Алоізій.