Король п’є – Якоб Йорданс

Король пє   Якоб Йорданс

Творчість Якоба Йорданса, найбільшого художника Фландрії XVII ст. продовжує традиції фламандської школи Рубенса. Після смерті Рубенса Йорданс стає главою цього напрямку. Будучи одним з кращих учнів великого живописця, він багато чому в нього навчився, зберігши при цьому і свої індивідуальні риси.

Якоб Йорданс народився в бюргерської середовищі. За теми він не брався у своїй творчості – міфологічні, релігійні, алегоричні, – він завжди залишався реалістом, зуміли зберегти здорове народне начало. Головна ідея його творчості полягала в тому, щоб відобразити реальне життя у всьому її русі і нескінченному розмаїтті. Улюблений його жанр – побутовий. Він пише картини на самі різні сюжети, але найбільш відомі його композиції на побутові теми.

“Король п’є” – це сценка веселого застілля у багатому фламандською будинку. Розпалені вином учасники шумні гулянки і грубуваті. Серед їх жвавих осіб виділяється голова старого в смішний бутафорською короні. Його на цей вечір проголосили “королем”. Вся сцена захоплює і приваблює щирістю і невимушеністю веселощів.

Ця тема сімейних гулянок багато разів повторюється художником в інших полотнах: столи рясніють частуваннями, особи лисніють від задоволення і випитого вина, розпливаються в усмішках. Йорданс захоплюється ефектами контрастів тіні і світла. Насиченість кольору надає композиціям, завжди бризжущим веселощами, особливу святковість. Художник шукав свої теми і образи і в народній, селянському середовищі.

В іншому поширеному сюжеті – “Сатир в гостях у селянина”, написаному на тему Езопівській байки, антична легенда набуває національні фламандські риси. Численні варіанти цієї картини є майже у всіх європейських музеях.

Живопис Йорданса дуже декоративна. Вона відрізняється особливою соковитістю фарб, свободою і пластичною силою. Всім творам художника притаманні типові національні риси, відбиті з найбільшою повнотою і виразною прямолінійністю.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Король п’є – Якоб Йорданс.