Коронування св. Миколая Толентинского – Рафаель Санті

Коронування св. Миколая Толентинского   Рафаель Санті

10 грудня 1500 року Андреа ді Тому-мазо Барончи замовив сімнадцятирічному Рафаелю картину за тридцять три дуката, і отримав її 15 вересня 1501 року. З того часу картина залишалася в одній з капел церкви Сант Агостіно в Чітта ді Кастелло аж до кінця VIII століття. Вона сильно постраждала під час землетрусу 30 вересня 1789 року, коли була зруйнована велика частина церковної будівлі.

Картину продали папи Пія VI, з тим, щоб виручені гроші пішли на відновлення будівлі. Її розрізали на шматки і зберегли тільки неушкоджені фрагменти. До наших днів дійшли: фрагмент верхньої частини з богом-батьком і богоматір’ю, голова і бюст ангела, і напівпостать ангела, придбана Лувром у листопаді 1981 р.

Канонізований 5 червня 1446 року, св. Микола Толентинский був проголошений одним з покровителів церкви. Його культ швидко поширювався. До нього зверталися також у разі чуми, як і до св. Себастьяну і св. Роху. Відомо, що жорстока епідемія спустошила Чітта ді Кастелло в 1499-1500 рр.; є всі підстави припускати, що замовлення картини був пов’язаний з цим лихом.

Треба врахувати, що полотно Рафаеля повністю знищено, а зроблена після землетрусу 1789 року є копія його вільною інтерпретацією. Таким чином, даний малюнок виступає в якості основного документа, за яким можна судити про усієї композиції, задуманої Рафаелем.

Вплив Перуджіно проявляється в ясності композиції, абсолютно симетричною, особливої індивідуальності кожної фігури; помітна також чисто умбрийская любов до чіткої лінії. Для методу роботи, притаманного Рафаелю, характерно, що художник робив начерки з натурників : так була створена фігура бога-отця, вписана в мондорлу.

Те ж можна сказати і про чудовою голові на звороті малюнка, відрізняється м’якою ліпленням форми і строгою гідністю вираження. Слід зазначити також, що ангел, намальований зліва внизу, саме той, чия голова і торс зображені на фрагменті картини, який нещодавно вступив в Лувр. До нього ж належать і етюди драпірувань на звороті, разом з двома етюдами, що зберігаються в Музеї Ашмолеан в Оксфорді.

Цей відомий картон, мабуть, є першим задумом загальної розстановки фігур, а не одним із завершальних етапів створення картини. Про це свідчить переважання етюдів з натури і наявність проколів голкою. В подальшому були внесені зміни деталей, сам же задум тут повністю реалізований.

Звертає на себе увагу правдивість зображення птахів на звороті. Там же – начерк будівлі; мабуть, це герцогський палац в Урбіно.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Коронування св. Миколая Толентинского – Рафаель Санті.