Косци (Страдная пора) – Григорій Мясоєдов

Косци (Страдная пора)   Григорій Мясоєдов

Картина Мясоєдова “Косци” була написана в 1887 році. Її художню цінність високо оцінив імператор Олександр III, який купив полотно для своєї колекції.

Ми бачимо на картині групу селян серед жита під час сінокосу. Від полотна ніби виходить літнє тепло, яскрава блакить неба перетікає в жовтизну колосків, хмари також мають теплий жовтуватий відтінок. Героями картини є не тільки безпосередньо селяни і сіно, ми бачимо ще й кілька птахів, метеликів, волошки, будяки і ромашки на передньому плані, відчуваємо сонце, наче просочує кожен сантиметр полотна.

Селяни зливаються з природою. Якщо придивитися, можна помітити на голові одного з них вінок, сплетений з свежескошенних колосків. Він ніби коронований цим вінком, стаючи саме в цей момент і саме в цьому місці королем, головним персонажем, найдосвідченішим косцом, яка веде за собою інших, показують, що і як потрібно робити.

У лівому нижньому кутку картини ми можемо спостерігати сніп жита з лежачими на ньому граблями, неподалік розташовується тарілка з хлібом. Ці атрибути як би символізують працю і відпочинок.

Селянський сільський побут постає у всій красі: трудяться тут всі від мала до велика, і вусатий дід, і кучерявий юнак, і дівчата в хустинах. Адже якщо не встигнути скосити врожай вчасно, з-за дощу і негоди можна залишитися зовсім без хліба, селяни чудово розуміють це і виходять в поле всією родиною.

Не можна не відзначити, що фігури косарів розташовуються як би по висхідній, від молодшого до старшого. Ми не відчуваємо, що їм важко, не відчуваємо виснажливості спеки, ми бачимо тільки красу праці і свободу, простір російського поля, свято і радість. Чомусь хочеться вірити, що в цей момент селяни співають пісню або ведуть веселі розмови.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Косци (Страдная пора) – Григорій Мясоєдов.