Крик – Едвард Мунк

Крик   Едвард Мунк

Вплив, який справило на творчість Мунка все побачене ним у Парижі і Берліні, відчувається в його картині Крик. Ця робота, виконана на картоні олією, темперою і пастеллю, представляє одну з декількох авторських версій. На передньому плані Мунк зобразив самотню молоду жінку в стані афекту. Вона затулила руками вуха, намагаючись заглушити звуки і відключитися від усякої реальності. З її відкритого рота исторгается протяжний крик. Перебільшені вигини тіла жінки уподібнені зігнутим, ніби закручується в спіраль лініях пейзажу. Вона одночасно є і частиною пейзажу, і відторгнута від нього. За напрямом до жінки рухаються дві фігури, і це ще більше підкреслює її самотність.

По іншу сторону дерев’яної балюстради Мунк являє страхітливу стихію прибережного пейзажу і річки. Небеса Мунк зобразив як неспокійну ферментацію червоних, кремових і зелених смуг. Стан своєї героїні художник передає через деформовані форми і спотворені кольори, тим самим асоціюючи себе з символізмом і формуванням експресіонізмом. Хоча перспективні скорочення і присутні на дальніх планах, її фантастичні фарби ще більше посилюють загальне враження умовності побудови площинного картинного простору.

Картина Мунка не створює образ реальності, але передає лише уявлення про неї. Робота Крик – це частина мальовничого циклу Фриз життя, присвяченого одвічним темами: кохання і смерті. “Ці картини являють собою враження, настрої життя душі”, – пояснював Мунк.

В них він сублімує свої психологічні юнацькі травми, пов’язані з несамовитою релігійністю його батька, зі смертю матері і сестри. Знову і знову він буде повертатися до цих болісних тем. У творах Мунка біль особистих втрат відчувається так гостро, що глядач бачить в них аж ніяк не відколки з реальності, але саме стану страждаючої душі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)