Кухня – Давид Тенірс

Кухня   Давид Тенірс

На монументальному полотні Давид Тенірс Молодший представив самого себе в образі багатого дворянина. Він зображений зліва на ступінчастому помості, в ошатному костюмі сокольничого. На його лівій руці сидить сокіл, правою рукою він спирається на ціпок; біля ніг знаходяться мисливські собаки.

Уважний, гостро спрямований погляд свідчить про те, що художник пильно вивчав своє відображення в дзеркалі. Подібну моделировку особи живописця можна побачити в ранньому підписному “Автопортреті”. Цей “Автопортрет”, який нещодавно з’явився в мистецтвознавчої літературі, ще раз підтвердив, що на ермітажної картині, безперечно, зображений сам Тенірс. Дія картини відбувається, швидше за все, не в реальному, а у вигаданому художником інтер’єрі.

Хоча в літературі висловлювалися різні припущення: або це інтер’єр кухні Тенірса у маєтку “Три вежі” або зображення кухні в палаці ерцгерцога Леопольда Вільгельма. Але так як Дрейторенский замок в околицях села Перк Тенірс набув значно пізніше, у 1662, більшість дослідників схиляється на користь того, що на полотні зображена палацова кухня ерцгерцога. Однак Тенірс стає придворним художником Леопольда Вільгельма і переїжджає до Брюсселя лише в 1651, а твір створено у 1646. Отже, воно являє собою складену композицію. Що стосується сюжету, то Бабина, а слідом за нею Кліше трактують ермітажну “Кухню” як алегорію чотирьох стихій.

На полотні Тенірса, як і на гравюрі його попередника Жака де Гейна Молодшого, фігура сокольничого з соколом уособлює Повітря. Для того щоб розкрити підтекст цієї дуже жанрової але характером фігури, художник кладе її під вікном, з якого струмує вода і світло. Вогонь символізують жаровня на столі, вогнище печі і зображені поруч фігури кухаря і його помічників. Вода представлена в картині образами рибалок з рибою і морськими тваринами. У тенирсовской інтерпретації чотирьох стихії фігура сокольничого виконує двояку роль.

Крім Повітря вона уособлює стихію Землі – мисливець оточений псами і битою дичиною, а біля його ніг розміщені всілякі плоди землі. У такій трактуванні Тенірс користувався в якості джерела, крім роботи Жака де Гейна Молодшого, гравюрою “Земля” Ніколаса де Брейпа. У останнього в достатку показані атрибути Землі, подібні з деталями натюрморту на нервом плані “Кухні” Тенірса.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)