Лицар, смерть і диявол – Альбрехт Дюрер

Лицар, смерть і диявол   Альбрехт Дюрер

“Лицар, смерть і диявол” – перша гравюра в знаменитій серії “Три майстерні” гравюри на міді.

Зображений похмурий ліс. Такий може привидітися в страшному сні. Голі стовбури, обламані колючі гілки, дерево, ледь удерживающееся на осипи оголеними коренями. Дюрер любить листя, шелест гілок, цвітіння, але знає, якою страшною може бути природа, і створює на цій гравюрі проклятий ліс.

На кам’янистій стежці, крізь яку з трудом пробивається чахла трава, валяється череп. По стежці на місто, що ходить повільно прекрасному коні їде вершник. Він закутий у лати і озброєний. Забороло на шоломі піднято. Немолоде обличчя спокійно і суворо. Погляд спрямований вперед. З лісу верхи на худої шкапі виїжджає Смерть. Кінь не кована, у неї мотузкові збруя, па шиї дзвін. Смерть простягає вершнику пісочний годинник – символ швидкоплинності людського життя. Однак вершник не удостоює Смерть поглядом. А диявола з мордою вепра, рогами барана, крилами летючої миші вершник вже минув і їде далі, не обертаючись.

Здається, що його кінь крокує повільно, але собаці, яка не хоче відстати від господаря, доводиться бігти. Хода коня, рух вершника нестримні. Ні Смерть, пі диявол не злякають, не зупинять його.

Суворий, немолодий воїн, рухається до невідомої мети на тлі дикого скелястого пейзажу, незважаючи на погрози Смерті і наступного по його п’ятах Диявола, навіяний трактатом Еразма Роттердамського “Керівництво християнського воїна” і уособлює моральну готовність йти по обраному шляху.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.67 out of 5)


Лицар, смерть і диявол – Альбрехт Дюрер.