Лілії Темзи Томас Брукс

Лілії Темзи Томас Брукс

Досить темний і дещо наївне по техніці виконання полотно “Лілії Темзи” належить творчості англійця Томаса Брукса. Це зразок епохи неокласицизму, з його ілюзіями про прекрасне життя та ідеалізацією дійсності. Незважаючи на світлу задумку і чуттєвість моменту зіткнення жіночих пальців з ніжною лілією, уява малює похмурий пейзаж. Через контрасту фарб і практично безповітряного простору картина напрошується на критику.

Тут є ряд невідповідностей в користь джерела світла. Глядач бачить, що шматок далекого плану освітлений променями з лівої сторони, якраз на межі заростей, а світло на обличчях дівчат відображається праворуч. Чому? Не знання основ живопису або упущений нюанс? Тепер про сюжет. Він досить-таки простий для розуміння і читання “оповідання” про гультяйське життя дівчат вищих станів Англії. Безтурботна прогулянка і тиша затишного куточка природи трохи присипляють, тиснуть липким мовчанням. Подруги скромні.

Ймовірно, їм далеко за двадцять і темперамент вже не той, що міг помітити радістю особи від приємної знахідки. Цікаво судно з дерева. Човен з світлого дерева витесана добротно, прикрашена, мабуть, вензелями, зручна і широка. Здається, що вона нова, а дівчата вирішили її “обкатати”, як прийнято. Самі учасниці не менш привабливі. Брукс приділив увагу їх нарядами і несхожість. Його пензель спритно прописала дрібну біжутерію і складки пишних спідниць. Тут є характерний орнамент англійських смужок на тканини, і перші капелюшки-казанки, шкіряні рукавички кольору гірчиці.

Рослинні елементи Брукса Томаса “доглянуті” і ювелірно прописані. Кожен листочок, як на долоні, пучки очерету, самі лілії на млинцях зелених листів – всього багато і якісно “вирощено”. Техніка Брукса особлива. Олійний живопис автора відрізняється впізнаваним накладенням фарби – розтиранням до тонкого шару на полотні, глянцем в тіні пейзажу, рівним заповненням простору. Спокійне лист. А ось колорит істинно бруксовский – темний, гнітючий, зі змішанням вугільної сажі, камелі і бронзи. Радує прекрасна компонування деталей.

Художник об’єднав в роботі природу і подруг, водойма з плямами відбиттів і шматочок світла. Побутова сцена тихій прогулянки не відкладається в пам’яті неординарністю, не чіпляє спогади, не приковує погляд, а напрошується на пару яскравих відблисків і сонячних зайчиків.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)