Літня пастораль – Франсуа Буше

Літня пастораль   Франсуа Буше

Картина французького художника Франсуа Буше “Літня пастораль”. Розмір картини 259 x 197 см, полотно, олія. Як відомо, пасторальна тенденція є бажання протиставити гучну і суетную життя великих міст тихій природі, простий і нібито безтурботного життя сільських жителів. Наприклад, в знаменитому романі “Аркадії” Саннацаро пасторальна тенденція відчувається в кожному рядку.

Автор відверто висловлює її в передмові, запевняючи читачів, що лісові птахи, щебечучи в тіні зелених листків, більш полонять наш слух, ніж їх міські сестри, які сидять у раззолоченних клітинах, що прості наспіви пастухів нескінченно вище урочистих пісень, які лунають в королівських палацах і т. д. Саннацаро веде розповідь від свого імені і оповідає, як, гнаний нещасною любов’ю, він віддалився в Аркадію і знайшов, на вершині гори Партенія, чарівну долину, куди щодня сходилися навколишні пастухи, вправлялися в стрільбі з лука, метанні списа, співали, танцювали, а свята влаштовували між собою поетичні змагання.

Опис цих розваг і становить зміст і головний інтерес роману. Розмови пастухів занадто витончені і абсолютно не відповідають їх простому побуті: вони здаються не справжніми пастухами, а переодягненими в сукні пастухів дилетантами пастушою життя. Не дивлячись на це, “Аркадія” мала величезний успіх, витримала в Італії, протягом XVI століття, близько 60 видань і була перекладена на багато європейських мов. У XVII столітті пасторальний роман у Франції змінюється романом героїчним і реально-побутовим, а пастораль шукає для себе притулку у драмі.

До кінця XVIII століття пасторальне мистецтво перестає користуватися популярністю у всій Європі. За винятком ідилій “Цюріхського Феокріта”, Гесснера, знайшли свій відгомін у Франції, та деяких віршів Андре Шеньє немає нічого в цьому роді, що можна було б поставити вище посередності. У XIX столітті, коли мистецтво, крім художньої виразності, стало ставити собі широкі суспільні завдання, пастораль не тільки виходить з моди, але і зовсім припиняє своє існування.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Літня пастораль – Франсуа Буше.