Літо. Річка в Червоному Селі – Федір Васильєв

Літо. Річка в Червоному Селі   Федір Васильєв

Такого незвичайного бачення природи, такої потужності в її зображенні не було ні в кого. Федір Олександрович Васильєв вмів передати не тільки прозорість і теплоту повітря, трепет листя, але саму душу і настрій кожного шматочка природи, відчуваючи, ймовірно, “генія місця”, який є у кожного пейзажу.

Кожна його нова картина ставала своєрідною мальовничій поемою зі своєю емоційною атмосферою. Літні місяці 1868 року, які Федір Васильєв проводив разом з Іваном Івановичем Шишкіним в околицях Петербурга: у селі Костянтинівка, здійснюючи ближні поїздки під Червоне Село, то в Парголове, то в північних відрогах Валдайській височині в селі Веребье. Це був час накопичення досвіду, пошуків своєї теми, вироблення своєї живописної мови.

У своїй творчості Васильєв поступово звільнявся від впливу старшого друга, свідомо прагнучи до поетичності і до більш мальовничого рішенням пейзажів рідної землі. Тема сільського пейзажу в цей час сильно займала Васильєва. Повсякденне, буденне на його картинах не стає буденним, але постає як поетично сприйняте і пережите. У цих пейзажах фігурки людей складають єдине ціле з світом природи, де так природно протікає їх щоденне життя. Ця і багато інші картини відповідають естетичним потребам його часу.

Поетичне співпереживання і романтична схвильованість захоплюють кожного, хто стикався з такими простими невигаданими пейзажами молодого живописця. Творчість Федора Васильєва було перервано смертю на найвищому його підйомі, і залишається тільки гадати, що міг би внести в скарбницю вітчизняної та світової культури цей юнак, продлись його життя ще два-три десятиліття. І, бути може, пейзажна живопис кінця XIX століття отримала б свій найвищий розвиток не тільки в інтимно-ліричних картинах Левітана, але і в таких же романтичних полотнах сорокарічного Васильєва. “Молодий, сильний, всього п’ять років жив як художник, досяг величезної висоти,.. він відкрив живе небо, він відкрив мокре, світле, рушійне небо і ті красу пейзажу, які він висловив у сотні своїх картин” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)