Лівійська сівілла – Мікеланджело Буонарроті

Лівійська сівілла   Мікеланджело Буонарроті

Лівійська сівілла, фреска Мікеланджело Буонарроті, фрагмент розпису Сікстинської капели. Сивиллами в Стародавній Греції називалися мандрівні пророчиці, які пропонували усім охочим вгадувати майбутнє і передбачати долю.

Як літературний персонаж сівілла з’являється в середньовічній літературі і іконографії, символізуючи інтуїтивне осягнення вищої істини і майбутнього. За однією з теорій, спочатку “Сивіла” – особисте ім’я однієї з пророчиц, вперше цей персонаж, за свідченням Плутарха, згадується у Геракліта. Потім воно було перенесено на інших провісниць. Згідно Варрону, слово перекладається як Сівілла “божа воля”. Сівілла Лівійська – упрекающая людей до поклоніння і служіння ідолам, подорожувала в Самосі і Дельфах.

Сівілла називається Либика, Ливианина, або Лівійська, бо була з Лівії, яка є третьою частиною всесвіту, званої латиняни Африкою, а нині у турків іменується Варварией. Вона була середнього зросту і досить чорна, і завжди носила в руці масличну гілку. На свиті біля статуї Лівійської сивіли в Літньому Саду напис: “REGNABIT DEUS IN MISERICORDIA”, що означає – “Господь запанує милосердя”. Лівійська сівілла уособлює мудрість, красу і рух, знову-таки той самий вічний рух, яке народжується волею Творця і яке потім геній художника підпорядковує собі, замкнувши в рамки досконалішою композиції.

За словами біографа живописців Вазарі “…прекрасна фігура сивіли Лівійської, яка, написавши великий, складений з багатьох книг, в жіночною позі хоче піднятися на ноги і має намір одночасно і встати і закрити книжку: річ важка, щоб не сказати неможлива для будь-якого іншого, крім її творця”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Лівійська сівілла – Мікеланджело Буонарроті.