Ловля метеликів – Берта Морізо

Ловля метеликів   Берта Морізо

Закінчена восени 1874 року, після виставки, на якій Морізо виступила разом з імпресіоністами, “Ловля метеликів” стала однією з найвідоміших картин художниці. У ній відсутня композиційна заданість, однак ще немає тієї незаонченности, яка так дратувала багатьох критиків того часу в зрілих роботах нашої героїні.

З точки зору колориту і атмосфери невелика витончена полотно Морізо нагадує “Китайські ліхтарики”Сарджента, цього “педанта від композиції”. Але якщо Сарджент замучив своїх маленьких моделей, змусивши їх годинами стовбичити в парку з паперовими ліхтарями в руках, то Морізо швидкої пензлем зафіксувала мить.

Кілька років потому художниця писала: “Мої домагання обмежуються лише бажанням зафіксувати щось минуще, о так, лише щось, хай навіть дрібничку, позу Жюлі, посмішку, квітка, який-небудь плід, гілку дерева…”. В “Ловлі метеликів” ця скромна “творча програма” знайшла своє найкраще вираження.

Поза жінки одночасно витончена і азартна. Ймовірно, почавши ловити метеликів, щоб розважити своїх дітей, вона сама не на жарт захопилася цим заняттям. Дітей Морізо зображує схожими на “кульочки” загорнуті в платтячка. Вона намічає тільки їх пози, але їх образи не стають від цього менш живими.

Судячи з рясно квітучої яблуні, художниця почала цю картину ще навесні. Однак досить часто вона починала кілька полотен відразу, і до закінчення “Лову метеликів” у неї дійшли руки тільки до осені.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)