Мадонна да Кастельфранко – Джорджоне

Мадонна да Кастельфранко   Джорджоне

Вівтарна робота “Мадонна на троні зі святим Франциском і святим Лібералом з Тревізо” або “Мадонна да Кастельфранко” написана венеціанським художником Джорджоне приблизно в період з 1503 по 1505 рік. Розмір картини 200 x 152 см., дерево, олія; замовник роботи – кондотьєр Туцио Костанцо. Власне, чудова композиція картина “Мадонна да Кастельфранко” завершує початковий період творчості Джорджоне.

У своїх ранніх речах і перших творах зрілого періоду Джорджоне безпосередньо пов’язаний з тією монументальної героизирующей лінією, яка поряд з жанрово-розповідної проходила через все мистецтво кватроченто і на досягнення якої в першу чергу спиралися майстра узагальнюючого монументального стилю Високого Відродження. Венеціанець Карло Рідольфі, відвідав рідне місто художника в 1640 році, написав у своїх “Записках”: “Джорджоне написав для Туцио Костанцо, кондотьєра найманців, образ Мадонни з немовлям Христом для парафіяльної церкви в Кастельфранко.

Зліва помістив святого Георгія, в якому зобразив себе, а праворуч – святого Франциска, в якому відобразив риси одного з своїх братів, і передав деякі речі в натуральній манері, показавши доблесть лицаря і співчуття святого блаженного”.

В картині Джорджоне “Мадонна Кастельфранко” фігури розташовані згідно традиційної композиційною схемою, прийнятою для цієї теми поруч майстрів північноіталійського Відродження. Марія сидить на високому постаменті; праворуч і ліворуч від неї постають перед глядачем святий Франциск і місцевий святий міста Кастельфранко Либерале. Кожна фігура, займаючи певне місце в строго побудованої і монументальної, ясно читається композиції, все ж замкнута в собі.

Картина цього періоду творчості венеціанського художника Джорджоне іконографічно традиційна, але виділяється просторової свободою своїх пейзажних просторів. Композиція в цілому носить дещо урочисто нерухомий характер. І разом з тим невимушене розташування фігур у просторій композиції, м’яка натхненність їх тихих рухів, поетичність образу самої Діви Марії створюють у картині ту атмосферу дещо загадковою задумливою мрійливості, яка так характерна для мистецтва зрілого Джорджоне, уникає втілення різких драматичних колізій.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Мадонна да Кастельфранко – Джорджоне.