Мадонна канцлера Ролена – Ян ван Ейк

Мадонна канцлера Ролена   Ян ван Ейк

Перші документальні відомості про цю картину датуються 1778 роком. Вона не підписана, але більшість фахівців сходиться на тому, що її автором, безсумнівно, був Ян ван Ейк. Робота представляє глядачеві бургундського канцлера Ніколаса Ролена, молитовно схилився перед Мадонною і Немовлям. В 1408 році Ролен поступив на службу до Івана Безстрашному, герцога Бургундського, а в 1422 році син Івана Філіп Добрий, успадковував своєму батькові, справив Ролена в канцлери.

Цей пост Ролен обіймав протягом 40 років, за цей час неймовірно розбагатівши. Багато грошей він вкладав у будівництво. Підтримував Ролен і живописців – у своєму рідному місті Отоне він був відомим меценатом. Тепер це місто розташований на території Франції, а в ті часи входив до складу герцогства Бургундського. Картину, про яку йде мова, швидше за все, канцлер замовив у 1431 році для отонской сімейної усипальниці Роленов. За іншою версією, він подарував її місцевому Кафедральному собору.

Ван Ейк використовував у своїх роботах образи реальних людей, явивши світу перші зразки портретного мистецтва. І це полотно правильніше було б назвати портретом всесильного канцлера бургундського двору Ніколаса Ролена, хоча на картині присутній і Мадонна з Немовлям Христом. Канцлер Ролен повернутий до Мадонни, причому обидві фігури знаходяться майже на одному рівні і майже однакові за розміром. Жест Немовляти направлено до Ролену. Вони представлені як партнери, знайомі один одному, і тому увагу між ними розподілено рівномірно. У цьому проявилося нове ставлення художника до людини, нове розуміння його місця у світі.

Хоча стримана поза і молитовно складені руки надають фігурі Ролена деяку скутість, це не заважає художнику досягти разючої життєвої правди і цілісності образу. Позаду Мадонни і канцлера, за різьбленими колонами з яшми і агата, видно пейзаж. Стрічкою звивається річка, що йде до горизонту. Човни та барки пливуть по воді, омиваючої острова і зарослі лісом берега. Блакитні гори закривають горизонт. На берегах річки розкинулось велике місто. За його вузьких вулицях снують люди в різнобарвних шатах. Неповторна кожна деталь пейзажу, все говорить про захопленому ставлення художника до світу. Зображення настільки правдиво, що глядач відчуває себе як би побував у цьому місті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)