Мадонна лугова – Джованні (Джамбеллино) Белліні

Мадонна лугова   Джованні (Джамбеллино) Белліні

В центрі композиції образ сидить на лузі молодої Марії, на колінах якої сплячий оголений немовля. Чарівно її замислене обличчя, прекрасні складені у молитовному жесті руки. Фігурка божественного малюка здається скульптурно змодельованій, що нагадує про близьке знайомство майстра з творчістю Мантеньї.

Проте м’якість світлотіней і загальна насиченість колірної гами говорять про те, що Белліні знайшов свій шлях у живопису. Прекрасно написаний на задньому плані пейзаж наділений очевидною символікою. Картина виконана в змішаній техніці, що дозволило художнику зробити контури м’якше, а кольори насиченіша.

Нам нічого не відомо ні про історію написання цієї картини, ні про те, що з нею відбувалося до 1858 року, коли вона вперше була виявлена. Час від часу з’являються мистецтвознавці, які намагаються заперечити авторство Белліні, однак ці спроби щоразу виявляються неспроможними. Картина незвичайна своїм горизонтальним форматом. Як правило, живописці зображували Мадонну з Немовлям на полотнах вертикального формату. Крім того, не характерна для Белліні і поза Богоматері, що сидить на землі. Найчастіше художник писав Мадонну або по пояс, або на троні.

Поза сплячого Немовляти Христа передбачає ту позу, в якій буде лежати на колінах Матері Його мертве, зняте з хреста тіло. Простір картини наповнений символічними деталями, вселяющими в душу глядача смуток і тривогу. Самий пейзаж здається оповитим сумною серпанком. При цьому він світлий, пронизаний сонячними променями. Англійський мистецтвознавець Кеннет Кларк писав про цю картину у своїй книзі “Пейзаж у живопису” : “Белліні зображує холодний, але сонячний день, які трапляються на самому початку весни, коли тільки-но сходить сніг…

М’яке світло заливає будинки і вежі міста, але кам’яниста земля на передньому плані знаходиться в тіні і дихає холодом. Завдяки обраному висвітлення художник отримує можливість зобразити фігури так, що вони здаються висіченими з мармуру античними статуями”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Мадонна лугова – Джованні (Джамбеллино) Белліні.