Мадонна перед чашею з причастям – Жан Огюст Домінік Енгр

Мадонна перед чашею з причастям   Жан Огюст Домінік Енгр

Французький живописець Жан Огюст Домінік Енгр народився в Монтобані. Він навчався у Ж. Роже Р. Вігана, Ж. П. Бріана в Тулузі і у Ж.-Л. Давида в Парижі. Його творча біографія пов’язана не тільки з Францією, в періоди з 1806 по 1820 рік і з 1834 по 1841 рік він працював в “вічному місті” Римі, а з 1820 по 1824 рік – у Флоренції. В Італії Енгр з особливим завзяттям вивчав мистецтво епохи Відродження, захоплювався творчістю Рафаеля. Мабуть, саме це захоплення Ренесансом і справило настільки сильне вплив на його власну творчість. Багато хто, особливо ранні, картини художника відрізняються класичної стрункістю композиції, тонким відчуттям кольору, гнучким і виразним малюнком.

Твір “Посли Агамемнона у Ахілла”, за які отримав Енгр “Grand Prix de Рота” говорить про те, що він повністю засвоїв класицистичну систему: композиція строго логічна, фігури нагадують античний барельєф, колірне рішення відповідає малюнку. Проте вже в “Автопортреті у віці 24-х років” чітко видно основні принципи власного портретного мистецтва Енгра: яскрава індивідуальність характеру, відточеність форми, лаконізм суворо продуманих і відібраних деталей.

Енгр був найбільшим портретистом. Його твори відзначені точністю спостережень, правдивістю зображення психологічної характеристики. У 1834-1841 рр. Енгр обіймав посаду директора Французької академії в Римі, і все своє творче життя він був лідером офіційно визнаного класичного напряму в живописі. Автор історичних, літературних і міфологічних композицій виступав переконаним зберігачем недоторканності академічного ідеалу, його справжніх цінностей, що стоять далеко від минущих хвилювань життя з її драмами сучасності.

Головним непримиренним антиподом Енгра серед сучасників був Делакруа. Геніальні художники з різних сторін протиставляли і відокремлювали свою творчість від ворожої мистецтва атмосфери офіційної влади і дріб’язкової прози життя.

“Мадонна перед чашею з причастям” одна з найбільш відомих робіт художника, зберігається в Державному музеї образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна в Москві. Ця картина є прекрасним прикладом ортодоксального академізму і найвищого професійного рівня. Картина була замовлена Енгру майбутнім росіянином імператором Олександром II і згодом входила в імператорські колекції. Цілком можливо, що холодний стиль портрета і побудова образів, покликані механічно поєднати російську православну та європейську католицьку іконографічні схеми, пояснюється офіційністю замовлення. У всякому разі, застигла ієратічеська поза і правильні рафаэлевские риси обличчя Мадонни перегукуються з католицькою іконографією. Мальовничий мова Енгра середини XIX ст. вражає своєю досконалою вивіреністю і конструктивністю зображення, будучи повністю протилежний імпульсивної розкутості художній манері романтиків та їх культу експресивного і глибоко особистісного творчого бачення.

Енгру блискуче вдавалися і олівцеві портрети. У цій техніці він створив чудовий “Портрет Паганіні”, групові портрети сім’ї французького консула в Чівіта-Вік-кіо Самати, сім’ї брата імператора Люсьєна Бонапарта. Велика їх частина належить Музею Енгра в Монтобані. На академізм французького мистецтва справили великий вплив пізні класицистичні традиції живописця. Енгр завжди був далекий від політики і не брав участі в подіях 1830 р. у Франції. Але в цей час він пише чудовий портрет глави політичної преси того часу, власника популярної газети Луї Франсуа Бертена Старшого, могутнього сивого старого з розумним, спокійним поглядом “господаря життя і обставин”. Примітно, що, коли Бертен з’являвся на вулиці, про нього говорили: “Ось іде портрет Енгра”.

Одне з найбільш значних творів, написаних Енгром у кінці життя, – “Джерело”. Це зображення юної дівчини, що тримає глечик, з якого ллється вода, – алегоричний символ вічного джерела життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мадонна перед чашею з причастям – Жан Огюст Домінік Енгр.