Мадонна Темпи – Рафаель Санті

Мадонна Темпи   Рафаель Санті

“Мадонна Темпи” була створена Рафаелем в 1507-1508 році, до кінця його перебування у Флоренції, в ряду інших відомих зображень Богоматері. Але якщо в деяких можна спостерігати відгомони впливу Леонардо, з якими Рафаель познайомився і бував у його майстерні, то “Мадонна Темпи” виявляє абсолютно оригінальне рішення образу, що не має прецеденту в живопису. Можливо все ж, композиція була частково навіяна рельєфами Луки делла Роббіа і Донателло.

Важко описати чарівність задуму художника, який побачив скромну, милу молоду матір, що йде з дитиною на руках вздовж озера в долині, оточеній невисокими горами. Безхмарне блакитне небо, будучи тлом, і прозоре, чисте повітря, овівається чарівну групу, створюють враження прекрасного літнього дня, коли малюк може бути голеньким і його зігрівають не тільки руки матері, але і теплий, ласкавий повітря.

“Мадонна Темпи” найбільш повно виражає образ люблячої турботливої матері. Богородиця ніжно притискає до себе Сина, її погляд спрямований на дитину, який повернув голову в бік глядача, немов втягуючи нас у цю глибоко особисту сцену. Легка вуаль Марії, зображена енергійними мазками пензля, показує зростаюче майстерність і більшу свободу Рафаеля у живописній манері, ніж у його ранніх роботах.

Найсильніше враження від цієї композиції – це те, що дві фігури справляють враження єдиної групи. Нічого в картині не відволікає уваги від споглядання прекрасної пари – ні вузька смужка навколишнього ландшафту, ні ясне небо на задньому плані. Традиційно синій плащ Мадонни і її легка вуаль немов майорять легким вітерцем. Колірне рішення цього твору підкреслює ідеалізацію Рафаелем цієї теми, у цілому він майстерно представив глядачеві ілюстрацію ніжних стосунків Матері і Немовляти

Картина названа по імені власників, флорентійської сім’ї Темпи, для якої була написана і у нащадків якої її придбав Людвіг I в 1829 році. Картина “Мадонна Темпи” не просто вдалася молодому Рафаелю, але показала можливість втілення природного буття образу на полотні, вражаюче поєднує принцип ідеальності і життєвості зображення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)