Мадонна в альтанці з троянд – Мартін Шонгауер

Мадонна в альтанці з троянд   Мартін Шонгауер

“Мадонна альтанці з троянд” була написана в 1473 році для церкви Св. Мартіна в Кольмарі. Художник зображує тут улюблений позднеготічеськой майстрами символічний мотив – альтанка з троянд була символом раю. Завдяки гармонійності, зворушливою крихкості, збалансованої колірній гамі, тонкощі і витонченості композиції, картина вважається справжнім шедевром німецької живопису.

Мартін Шонгауер зобразив Богоматір в квітучому саду, в оточенні квітів і різнокольорових пурхають птахів. Марія дбайливо тримає на руках немовля, який вхопився за її плаття і волосся. Позаду них підноситься альтанка з червоних і білих троянд. Прекрасну корону Богоматері тримають два ангели в блакитних шатах.

Середньовічна релігійна живопис була сповнена символіки. Ці символи були зрозумілі сучасниками, які читали псалми, слухали літургії та проповіді. Нам потрібні коментарі, що в цьому розібратися.

Все зображене на картині “Мадонна альтанці з троянд” має певне символічне значення. Так, колючки рожевих кущів уособлюють шипи на терновому вінці Ісуса, а власне червона троянда є традиційним квіткою Діви Марії: в псалмах Богоматір часто уподібнюється рожевому саду або квітки.

На полотні зображена одна біла троянда. Згідно з середньовічною легендою, біла троянда є символом смерті. Таким чином, вона може уособлювати майбутні Страсті Христові. Левкої є рослиною сімейства хрестоцвітних і символізують хрест, на якому був розп’ятий Ісус. Художник зобразив іриси, також вважаються квітами Діви Марії і символом непорочного зачаття. Білосніжні квіти суниці символізують незайману чистоту і невинність, суничний трилисник означає триєдність Бога, а червоні ягоди – кров Христа.

По емоційному впливу картина залишає відчуття умиротворення і ледь відчутною тривоги. Бліде обличчя Марії застигло в одухотвореному спокої, але в тонких пальцях помітно напруга, передчуття драми.

У картини “Мадонна альтанці з троянд” воістину драматична доля. У 18 столітті картина була з усіх сторін варварськи обрізана. Особливо постраждав верх: були повністю видалені зображення Бога-отця і Святого духа. У 1912 р. “Мадонну” помістили в позолочений захисний футляр, щедро прикрашений різьбленням по дереву. На стулках футляра місцевий художник Мартін Фойерштайн написав сцену Благовіщення.

Футляр успішно захищав дорогоцінну картину від руйнівного впливу часу, але не зміг уберегти її від людської жадібності. В 1972 році “Мадонна альтанці з троянд” була вкрадена з церкви св. Мартіна. Картину знайшли в Ліоні тільки через рік.

Відроджену “Мадонну” не стали повертати в діючу церкву Святого Мартіна, а помістили під посиленою охороною в Домініканської церкви, перетворена в музей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Мадонна в альтанці з троянд – Мартін Шонгауер.