Мадонна в зелені (Мадонна дель Прато) – Рафаель Санті

Мадонна в зелені (Мадонна дель Прато)   Рафаель Санті

Картина Рафаеля Санті “Мадонна в зелені” або “Марія з немовлям і Іоанном Хрестителем”. Розмір картини 113 x 88 см., дерево, олія. Замовник картини – Таддео Таддеї. У Флоренції Рафаель створив цикл “Мадонн”, що свідчить про настання нового етапу в його творчості. Належать до найбільш відомих з них “Мадонна в зелені” , “Мадонна з дитиною” і “Мадонна-садівниця” являють собою свого роду варіанти загального мотиву – зображення молодої гарної матері з немовлям Христом і маленьким Іоанном Хрестителем на тлі пейзажу.

Це також варіанти однієї теми – теми материнської любові, світлим і безтурботним. У всіх трьох картинах фігури групуються у висхідну до Леонардо, пірамідальну композицію; плавність контурів і пластику обсягів становлять основу їх образотворчого мови. М’який ліризм цих образів підсилюється вже випробуваним у Рафаеля мотивом – розгорнутим пейзажним фоном. Краща з названих робіт – віденська картина “Мадонна в зелені”, яка виділяється красою ідеального типу Марії, плавністю параболічних контурів її фігури.

Що стосується “Мадонни з дитиною” і луврської “Садовници”, то у них з’являється той відтінок наївною сентиментальності і зовнішньої красивості, який в наступні століття залучив до Рафаелю багатьох шанувальників академічного спрямування, але який аж ніяк не є сильною стороною художника, в кращих своїх творах вільного від цього недоліку. Потрібно також сказати, що в оволодінні мовою флорентійських живописців Рафаель іноді засвоював не тільки їх переваги, але і обмежені боку, і зокрема характерне для багатьох з них відсутність справжнього колористичне бачення.

Зрозуміло, немає необхідності вимагати від Рафаеля переважного виділення кольору в якості головного елемента образотворчої мови – це виявилося б в непримиренному протиріччі з їх образотворчої системою. Але потрібно мати при цьому на увазі, що Рафаель мав від природи колористичним даром, і якщо у віденській картині “Мадонна в зелені” він дав приклад помірного, але тонкого використання колориту в рамках флорентійської образної системи, то в картинах “Мадонна з дитиною” і “Мадонна-садівниця” з’являється байдужість до кольору, негативно позначається на художні достоїнства обох картин.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Мадонна в зелені (Мадонна дель Прато) – Рафаель Санті.