Мадонна з Немовлям і святою Анною – Леонардо да Вінчі

Мадонна з Немовлям і святою Анною   Леонардо да Вінчі

Перед нами полотно Леонардо да Вінчі на популярний сюжет Святої Діви з Немовлям Христом і її матір’ю, св. Анною. Розташування фігур у сімейній групі відрізняється від більш ранніх статичних композицій. Всі перші роки XVI ст. Леонардо да Вінчі працював над варіантами цього сюжету: зберігся малюнок з дещо відмінною трактуванням групи, що включає св. Івана Хрестителя в дитинстві, а також загублений нині картон, викликав сенсацію, коли його виставили в монастирі Благовіщення у Флоренції в 1501 р.

Хоча св. Ганна зображена на звичайному для неї місці, позаду Святої Діви, всі три фігури дуже живі і реалістичні. Відійшовши від традиції зображення Анни у вигляді літній матрони, Леонардо да Вінчі написав її зненацька молодий і привабливою. Вона ледь стримує свою радість при вигляді Немовляти. Нещасливий ягня в обіймах Немовляти служить алюзією на його майбутню роль агнця божого, невинної жертви у спокутування гріхів; тим не менш символічний зміст цього жвавого сімейного тріо на тлі оповитому серпанком пейзажу незначний. СВ. АННА. Культ Анни, матері Діви Марії, потрапив на Захід з християнськими біженцями, гнаними мусульманськими завойовниками. Самий ранній її образ з’явився в церкві Санта-Марія Антиква в Римі, де вона зображена разом зі Святою Дівою.

Близько XIV ст. св. Ганна була вже популярною фігурою частково тому, що її материнство в пізньому віці підтверджувало доктрину про непорочне зачаття Святої Діви. Зазвичай її зображують разом з дочкою. Легенда свідчить, що вона була заміжня тричі і мала трьох дочок. У Середні століття вона зображувалася разом з численним сімейством, так званим Святим сімейством, різними художниками, наприклад Майстром св. Вероніки. В 1479 р. монахи ордену кармелітів у Франкфурті утворили братство св. Анни і замовили присвячений їй вівтар, на якому були зображені сієни з її життя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Мадонна з Немовлям і святою Анною – Леонардо да Вінчі.