Мадонна з трьома скарбниками – Якопо Тінторетто

Мадонна з трьома скарбниками   Якопо Тінторетто

Як і в багатьох інших посвятних полотнах італійського Ренесансу тут Тінторетто за традицією поєднує сакральний сюжет з портретами реальних людей, які і були замовниками картини. Це скарбники республіки – Мікеле Пізані, Лоренцо Дольфин і Марино Малипьеро.

Під їх гербами, злитими в єдине поле в лівому кутку, значиться латинський девіз: “unanimas concordiale simbolus” і дата-1566, знаменна для Тінторетто. У цьому році його прийняли в члени флорентійської Академії малюнка разом з іншими венеціанцями – Тіцианом, Палладіо, Сансовіно і Сальвіаті.

Припускають, що сам твір було написано трохи пізніше, і до того часу служба зображеного на ньому Малипьеро була вже закінчена. Три державних чоловіка Венеції, наділені фінансової владою, бездоганно чесні у виконанні відповідальних обов’язків, у своєму поклонінні Марії з Немовлям одночасно і дякують Мадонну за небесне заступництво, і немов саме їй присвячують результати своїх праць во ім’я благоденства Республіки.

За словами Б. Р. Виппера, Тінторетто приваблює не стільки тілесне, скільки емоційне, не чуттєвий, а социальноэтический вигляд людини. Саме ця духовна спорідненість і об’єднує такі різні портрети майстра. Цікаво, що портретними тут є не тільки зображення донаторів та секретарів з мішками грошей, але і святих – Себастьяна, Марка, Теодора. Чорні шати героїв підкреслюють благородну барвистість полотна – високий зразок венеціанського колоризма з його декоративної та експресивною силою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)