Майтрейя Переможець – Микола Реріх

Майтрейя Переможець   Микола Реріх

Напружене очікування дива – приходу ери Майтреї, наростаюче від картини до картини, отримує патетико-символічне “дозвіл” в сьомий, заключної роботи серії – “Майтрейя Переможець”. У клубах червоних хмар на вогненному коні мчить під прапором Шамбали Благословенний Рігден-Джапен, Владика легендарної країни, ведучи своє воїнство на останню духовну битву. Полум’яніючу небо осяває вершини далеких гір, скелястий берег з темними провалами печер, зігріваючи променями надії уклінно подорожнього, застиглого в молитовному спогляданні біля ніг Майтрейї.

Монументальне зображення Владики, висічене в скелі, ніби пов’язує різні просторово-часові плани. “Дві руки до неба, як поклик далеких світів. Дві руки вниз, як благословення землі. Знають – Майтрейя йде” – так описує Н. К. Реріх стародавній скельний рельєф поблизу Маульбека. Поєднання категорій минулого, теперішнього і майбутнього реалізовано не тільки в логіці сюжетно-тематичного мотиву, але і в самому образі Майтреї, як би поєднує три іпостасі.

Спаситель світу – Майтрейя, символ Нової Ери, зримо і незримо “проходить” через всі полотна серії, так само як і Його вісники – червоні вершники, що поспішають виконати “накази великої мудрості”.

Полотно “Майтрейя Переможець” концентрує і активізує не тільки основні ідейно-смислові, але і стилістичні особливості циклу. Живописна палітра художника, побудована на суворо-урочистої гамі контрастних холодних і теплих тонів, досягає граничної інтенсивності. Так, рожевий колір “ущільнюється” до яскраво-малинового, блакитно-синій – до фіолетового, золотисто-жовтий – до оксамитово-коричневого, шоколадного. І ця напружена насиченість колориту в поєднанні з жорстким силуетом і широкої, темпераментною манерою письма повідомляють полотну надзвичайно потужний енергетичний посил.

Картини із зображенням Владики Шамбали відкривають і завершують серію. У першому випадку художник використовує, як зазначалося, прийоми тибетської живопису, в усіх наступних – західної. Поєднання в створенні Образу-Знака двох, здавалося б, взаємовиключних образотворчих методів символізує об’єднання Сходу і Заходу на порозі Світової Громади. Серія “Майтрейя” стала етапною у творчості Н. К. Реріха.

У цій серії вперше знайшли мальовниче втілення великі символи Азії, пов’язані з Гімалайським Братством – Шамбала, Майтрейя, Чінтамані. Зібрані в одному циклі, вони дали можливість художнику через конкретний побутовий мотив, сказання і легенди коректно відкрити східну езотерику, давши натяк на Велику Реальність.

Серія разом з циклами поклала початок новому східному періоду в художній практиці майстра, пов’язаній з осягненням і відображенням таємничого Материка – Серця Азії. Подорож збагатило Н. Реріха незвичайними образами, темами, сюжетами, фарбами, подсказанними самої гірською природою, що знайшло безпосереднє відображення в його образотворчої системі. В роботі над цими полотнами остаточно сформувалися стилістичні особливості зрілого творчого методу художника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Майтрейя Переможець – Микола Реріх.