Мала Мадонна Каупера – Рафаель Санті

Мала Мадонна Каупера   Рафаель Санті

Свою назву картина отримала не тільки з-за порівняно невеликого розміру – були Мадонни у Рафаеля і поменше, а з-за англійського колекціонера Лорда Каупера. В його чудової колекції було дві Мадонни пензля великого живописця епохи Ренесансу, і представлена робота була меншою за розміром. Так картина “Мадонна з немовлям” для всього мистецтвознавчого світу перетворилася в “Малу Мадонну Каупера”.

Картина була написана в 1505 р. 22-річним Рафаелем, і в ній чітко простежується вплив іншого генія Відродження – Леонардо да Вінчі. Хоча багато прискіпливі дослідники творчості Санті знаходять у цій роботі відсилання до інших живописців: широкий краєвид з м’яким ландшафтом – це вже згадуваний Леонардо; особливості іконографічної програми – це Перуджіно, колірне рішення пейзажу – відгомони експериментів Лука Делла Роббио; і нарешті, невелика церква зі знайомим кожному італійцеві куполом циліндричної форми змушує нас згадати великого майстра архітектури Браманте.

Обидві фігури на картині об’єднані не тільки поглядами, які вони спрямували в одну і ту ж точку, але і явним зовнішньою схожістю. Святі герої позбавлені статичності і скутості, притаманні релігійним сюжетам, навпаки, в особі Мадонни читається материнська краса, така людяна і земна. Дитина також виписаний художником дуже реалістично, і лише ледь помітні німби над головами героїв і “говорящий” пейзаж нагадують глядачеві, що перед нами святе сімейство.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Мала Мадонна Каупера – Рафаель Санті.