Марія Мадонна лілій – Альфонс Муха

Марія Мадонна лілій   Альфонс Муха

Слов’янський цикл картин чеського модерніста Альфонса Мухи ознаменувався появою справжніх жінок, як прийнято говорити в світі мистецтва, – альфонсовских дам. Саме цей цикл був характерний слов’янськими мотивами, пишними красунями і елементами язичницької культури. “Марія – Мадонна Лілій” – картина з вищевказаної колекції.

На відміну від інших робіт “Мадонна Лілій” – дуже зворушливе оповідання, ніжне по суті, тепле і по-справжньому символічне. Юна красуня – дівчина і її оберіг – Мадонна застигли в покірному спокої. Швидкоплинно піднятий погляд дівчинки говорить про зайнятість цікавим заняттям – плетінням вінка з бордовою трави. Її маленькі пальчики сплелися із стеблами, умілими рухами вона з’єднує квітку до квітки рослинну корону. “Не заважайте мені, не кажіть, не дихайте…”, – кажуть її маленькі коричневі очі. Автор помістив свою Мадонну в пишні зарості білих лілій. Діва – Марія вийшла легкою та теплою. Її німб – сплетіння білих квіткових іскор.

Вузький лоб укритий солом’яними пасмами, а кожна лінія сходить нанівець і втрачається в розмитому тлі. Подібна розстановка акцентів на плавності штрихів і відсутності різких переходів характерна для Модерну. Кому, як не Мусі, знати про закономірності модерністських особливостей. Це вже не Модернізм з нерішучими кроками, а справжній закоренілий Модерн з його символізмом, наприклад образу Мадонни, як символ чистоти і невинності, дівчатка біля основи ніг, наївною і відкритою світу. Обидві – і християнська Діва, і дитина, – чаші зародження життя людського.

Що стосується Лілій, то це окрема історія, що йде також в язичницьке начало і православну культуру. У християнстві біла лілія символізує чистоту і непорочність. Причому кожен елемент, стебло, листок, несуть свою смислове навантаження. Мабуть, автор переглянув чимало книг з історії, черпаючи натхнення у старовинних обрядах. “Марія – Мадонна лілій” – колоритна робота, причому фарби Альфонс взяв виключно теплі і світлі. Білила в суміші з грушевим і персиковим квітами створили ауру предвечерней поволоки, річної і заспокійливою.

Незважаючи на абстрактний заповнений, сюжет переносить глядача в поля. Оберемки лілій нагадують трав’яні снопи, що їх багато, вони густі і свіжі. Шматок неба інкрустований святим образом Діви, молящейся над головними героями. Робота випромінює золоте світіння, немов іконопис з натяком на олюднення почуттів і основних законів цнотливості в образі святої Марії та сільської дівчини. Справжня слов’янська тема віртуозно передана Альфонсом Мухою в соковитій живопису і сміливий мазок, своєрідному оповіданні і манері, впізнаваною і різної.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Марія Мадонна лілій – Альфонс Муха.