Марія з немовлям на троні в оточенні святих Ювеналія, Сабіна, Августина, Ієроніма і шести ангелів – Джованні Боккати

Марія з немовлям на троні в оточенні святих Ювеналія, Сабіна, Августина, Ієроніма і шести ангелів   Джованні Боккати

Це найзначніша вівтарна картина XV століття в будапештському Музеї. Спочатку вона прикрашала каплицю святого Сабіна собору в Орвиего, була у власності графів Марчано і сім’ї Пьегранджели. Згідно з традицією того часу, святий Сабін, ім’ям якого була названа капличка, зображений на картині стоїть по праву руку Марії. На нижній сходинці трону можна прочитати дату – 1473 рік. Твір належить до останнього періоду творчості художника Джованні Боккати.

Майстер працював головним чином у двох містах – з 1445 по 1458 рік в Перуджі, а з 1458 по 1470 рік – у Камерино. Під час перебування в Падуї він міг познайомитися з роботами Мантеньї і Пизоло. Їх рішучий, мужній стиль відчувається в більш пізніх творах Боккати, зокрема в стилі будапештської картини. З мистецтвом П’єро делла Франчески Боккати познайомився в Урбіно.

На вівтарній картині з собору в Орвієто вплив великого Франчески відбилося у формі голови ангелів. Поряд з усіма цими впливами в будапештській картині не можна не помітити також, що автор був знайомий і з сієнській школою, в першу чергу з мистецтвом Маттео ді Джованні. Голову Марії написав, мабуть, не Боккати, а інший майстер, що знаходиться під впливом Перуджіно і Пинтуриккьо, що володіє більш гладкою манерою письма.

Можливо, це був Антоніо да Вітербо, інакше Пастура. Залишається загадкою, чому цю найважливішу частину картини – голову Марії написав не сам Боккати. Якщо ж голова Марії була написана все-таки їм, то чому через кілька років, щонайбільше через чверть століття, вона була переписана. По всій імовірності, зміна відбулося за бажанням власника картини, який побажав кілька більш грубий тип Марії, створений Боккати, зробити більш тонким, модернізувати його.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Марія з немовлям на троні в оточенні святих Ювеналія, Сабіна, Августина, Ієроніма і шести ангелів – Джованні Боккати.