Мати і дитина у візку – Мері Кассат

Мати і дитина у візку   Мері Кассат

Тему матері і дитини Мері Кассат розробляла всю своє життя. Художниця практично вичерпала її композиційні та психологічні можливості, не залишивши своїм сучасникам шансу знайти хоч один “закуток” цієї теми, який би вона не висвітлила.

Втім, ніхто, здається, й не шукав цих закутків, оскільки сама тема матері і дитини здавалася застарілої і навевающей нудьгу. Так, всі визнавали, що довгі століття вся європейська живопис трималася цієї темою, але тим більше нападок сипалося на голову Кассат. Її звинувачували в тому, що вона профанує цю велику релігійну ідею, надає їй “вульгарний буржуазний шарм”. Дивно, однак, що саме вона заслужила ці звинувачення, а не ті сотні художників, які писали сусальние сценки з пухкими немовлятами і полногрудими матерями, користуючись одним і тим же шаблоном.

Кассат, на відміну від них, кожну свою роботу будувала на основі глибоких спостережень, прагнучи через пози, жести і погляди своїх героїв як можна точніше передати всі радощі і прикрощі материнства і вловити незримий духовний зв’язок між матір’ю і дитиною. Разюча в своїй величавої природності її пастель “Мати і дитя”, вперше показана на нью-йоркській виставці в 1895 році. Схилена голова матері, її руки, ніжно і міцно обхвачують дитини, – в цьому чи профанація ідеї, насичення її “вульгарною буржуазною шармом”? Темно-синій тривожний фон, на якому написані фігури матері і дитини, підкреслює беззахисність і немовляти охоронну позу матері. Пронизана повітрям і світлом пастель “Жінки, милуються дитиною”, 1897 .

З великою майстерністю художниця пише тут особа матері. Його майже не видно, та все ж Кассат вміє показати щасливу посмішку на ньому. Інакше вона вирішує свою попередню композицію – “Мати і дитина возі” . Тут автора найбільше цікавить психологічна зв’язок між жінкою та її маленькою донькою, а контраст, що створюється сусідством зрілої дами і пухкого дитини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)