Маха оголена – Франсіско де Гойя

Маха оголена   Франсіско де Гойя

Хто ця красива жінка, одягнена в просвічують одяг, більш відповідні для гарему, – на одній картині, і жінка, безсоромно виставляющая свою красу на огляд усього світу, – на інший? Це одна і та ж жінка? Страсна, викликає бажання, спокуслива, безсоромна, так як її погляд спрямований без тіні збентеження прямо на глядача. Проте, як її ім’я? Більшість відповість: на двох картинах – Герцогиня Альба, так як ні одна легенда в мистецтві не пустила настільки глибоке коріння в уяву публіки, як романтичне припущення, що, під час свого пристрасного роману з герцогинею, Гойя увічнив її на цих двох полотнах. Більш переконлива гіпотеза, що моделлю для картин могла послужити коханка Мануеля Годоя, прем’єр-міністра і коханця королеви Марії-Луїзи.

Обидві ці картини числилися в опису майна Годоя, коли він покинув Іспанію в 1808 році. Але це лише непрямий доказ, і воно не похитнуло загальної впевненості, що моделлю художника була герцогиня Альба. Зрештою, порівняно недавно, в 1945 році, сімейство Альба, бажаючи переконати всіх, що герцогиня не має відношення до цих картин, погодився на ексгумацію тіла, щоб порівняти розміри скелета з тими, що представлені на картині. Результати обмірів нічого не дали, але зате виявився дивний факт: обидві ноги герцогині були зламані; можливо, це сталося тоді, коли її труну був викинутий з фамільної усипальниці під час війни з французами. Але хто б не позував для цих картин, маха стала однією з найбільш чудових жінок у світі.

Оголена маха Гойї – одна з найбільш спокусливих і привабливих жінок, коли-небудь створених уявою художника. Викликає подив і той факт, що Гойя наважився написати цю картину, так як оголені фігури надзвичайно рідкісні в іспанському мистецтві. Одна з рідкісних і прекрасних “ню” у всій західній живопису – “Венера” Веласкеса. Але “Маха” Гойї – не богиня, рівним чином, це – не спокійне, реалістичне вивчення анатомії людського тіла; поза всяким сумнівом – це жива жінка, цілком реальна, але спокусливо романтизированная.

Не все іспанське суспільство оцінило “Оголену маху”; коли став відомий сюжет картини художника викликали в інквізицію. Відбувся суд над Гойєю, невідомо, але його картини не спалили, а його самого не посадили у в’язницю. Можливо, за нього заступився один з високопоставлених покровителів. І Гойя, який не відмовляв собі в задоволенні при нагоді епатувати суспільство, але завжди уникав його фатальних обіймів, так і не відкрив, хто позував йому для цієї картини. Але, до самої смерті герцогині Альба, ці дві роботи знаходилися у неї в будуарі, а після її смерті дісталися Мануелю Годоя. З 1814 року вони стали зберігатися в Академії Сан-Фернандо, звідки незабаром були передані в Прадо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)