Мазохістський інструмент – Сальвадор Далі

Мазохістський інструмент   Сальвадор Далі

На цьому полотні в кращих традиціях улюбленого митцем параноїдально-критичного методу простір і перспектива грають в шаради з глядачем. На перший погляд місце дії картини справляє враження замкнутого об’єму, обмеженого трьома стінами.

Одна зі стін прикрашена намальованими хмарами та кипарисом, інша – масивною рамою із зображенням оголеної жінки. Другий погляд приносить розуміння, що ми бачимо майданчик на рівні другого або третього поверху, на яку виходить вікно, а жінка стоїть усередині, за вікном. А кипарис і підсвічені сонцем золотисті хмари – не фреска, а самий що ні на є справжній пейзаж.

Відчуття двовимірності йому додає дерев’яна указка з стирчить цвяхом і зацепившимся за нього клаптиком тканини: вона розташована паралельно площині неіснуючої “стіни”. Але падаючі тіні, освітлення, їх створює, говорять про те, що ця площина лише домальована уявою глядача.

Товста стіна будинку, прорезанная вікном, покрита облупленою штукатуркою. Вона підсвічується тим же золотистим світлом, що і хмари. Таке освітлення надає декораціям якесь чарівне чарівність занепаду, нагадуючи про благородно-недоглянутих венеціанських фасадах.

За вікном стоїть жінка. Голова її прихована за верхньою кромкою віконної рами. Глядач бачить кінці довгих золотистих волосся, повні груди, тонку талію, красиву шию. Гидливо, двома пальцями, жінка тримає, збираючись викинути за вікно, деформовану обмякшую скрипку. Гриф її мляво звисає вниз. Матеріал, з якого зроблена дека, нагадує погано натягнуту тканину – або ж в’ялу плоть. Точно і витончено промальовані тіні фіксують погляд на скрипці, роблячи її не тільки просторовим, але і логічним центром композиції.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Мазохістський інструмент – Сальвадор Далі.