Медуза Горгона – Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Медуза Горгона   Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Картина італійського живописця Караваджо “Медуза Горгона”. Розмір картини 60 x 56 см, полотно, натягнуте на щит, масло. Картину замовив художнику кардинал Франческо Марія дель Монте, збираючись піднести її в якості подарунка Фердинанду, великому герцогу Тосканському.

Горгони, у грецькій міфології чудовиська жіночої статі. Гомер в “Іліаді” оповідає про те, що голова Горгони знаходиться на егіді Зевса, а в “Одіссеї” горгони представлені, як страховиська підземного царства Аїда. Як у Гомера, так і у Евріпіда, з якого розповіді Горгона народжена землею і вбита богинею Афіною, мова йде про одну Горгону; між тим у Гесіода їх три, які живуть за океаном на заході. Пізніші письменники відносять перебування горгон в Лівії і суміжних африканських землях.

Горгони представляються у вигляді крилатих істот з непропорційно великою головою, висунутим язиком, оскаленними зубами і часто з зміями на голові або тулуб. З них Медуза, яку переважно і називають просто Горгоною, була найжахливішою. Вона одна була смертна, чому Персей і міг відрубати їй голову. З її крові, заплідненої Посейдоном, був народився крилатий кінь Пегас. Голова Медузи окаменяла всіх, хто на неї дивився або до неї доторкався.

Образотворче мистецтво довгий час зображувало її в огидному вигляді, але пізніше, після Піндара, у якого вона представлена красивою, художники почали зображати її прекрасною, хоча і вселяє жах, звичайно – з крилами над скронями і зміями у волоссі. Зовні жахливе стращилище, зображуване художниками в пізнє середньовіччя і в епоху відродження, поступово змінилося зображеннями жахливого виразу красивого обличчя. Кращою картиною, що зображає Медузу Горгону, вважається робота Мікеланджело Мерізі да Караваджо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Медуза Горгона – Мікеланджело Мерізі да Караваджо.