Меніни – Дієго Веласкес

Меніни   Дієго Веласкес

Картина “Меніни” всіма визнаний шедевр художника. При описі робіт Веласкеса вона називалася “Королівська родина”, “Сім’я Фелиппа IV “. Сучасна назва “Las Meninas” вона отримала в дев’ятнадцятому столітті. Слово – менина має португальське походження.

Працюючи над полотном “Меніни”, художник як би згадував увесь свій шлях придворного портретиста, і створював картину про те, як пишуть картину. Ми бачимо, судячи по відображенню в дзеркалі, як король і королева, в напружених позах позують Художникові, який уважно вдивляється в них, стоячи перед мольбертом.

Просторова структура та розташування фігур – такі, що як глядачі ми можемо перебувати з боку групи менін навколо Інфанти, вдивляючись а королівське подружжя Ми можемо стояти і навпаки, з боку Філіпа IV і його дружини, розглядаючи витончену, як Лялечку, інфанту і схилившись до неї двох фрейлін.

У картині живуть ще й Карлиця-уродка, і з жорстокістю наступаючий на собаку карлик. Але це все другорядне, головне це срібне сяйво, що виходить від центральної групи, і дивне відчуття повітряного простору, що заповнює приміщення. Вся картина дихає гармонією, відчуттям дотику до прекрасного. Існує легенда, що Веласкес дуже довго добивався ордена Сант-Яго, який давав великі привілеї і присваивавшегося тільки самої родовитої знаті.

Художник буквально потопає у збиранні необхідних для цього документів. Коли робота над “Менинами” наближалася до завершення, король взяв у маестро кисть і намалював на його камзолі знак кавалера ордена Сант-Яго: мовляв, справжнє мистецтво вище грамот про давнину роду.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)