Миколай Мирлікійський рятує від страти трьох невинно засуджених – Ілля Рєпін

Миколай Мирлікійський рятує від страти трьох невинно засуджених   Ілля Рєпін

Святитель Миколай )- один з найулюбленіших на Русі святих, в його честь споруджено безліч церков. Шанується як чудотворець, вважається покровителем моряків, купців і дітей. У кожному будинку обов’язково була ікона святителя, перед нею запалювалися незгасні лампади, перед нею молилися про щасливе заміжжя, про подорожуючих, мореплавців, про позбавлення від наклепу. Православна Церква згадує святителя Миколая щотижня по четвергах, разом з апостолами. Святитель Миколай прославився і як умиротворитель ворогуючих, захисник несправедливо засуджених і рятівник від марної смерті.

Градоначальник міста Світу Євстафій з країни Лікія був корупціонером. Одного разу, підкуплений заздрісниками якихось трьох мужів, засудив їх на смерть. Дізнавшись про несправедливий вчинок мирського градоначальника, святитель Микола негайно поспішив на допомогу. Він з’явився на місці страти, меч вже був занесений над головами невинно засуджених. Усунувши варту, святитель зупинив руку ката. Ніхто не наважився перешкодити йому. Градоначальник, грізно викритий святим Миколаєм, зізнався у своєму гріху і просив прийняти його покаяння. Ця історія надихнула В. Рєпіна, і свої почуття він висловив в цій картині.

Згідно житію, святитель Миколай народився в Малій Азії у III столітті в грецькій колонії Патара у римській провінції Лікія у часи, коли регіон був эллинистическим по своїй культурі і зовнішньому вигляду. Миколай був дуже релігійним з раннього дитинства і повністю присвятив своє життя християнству. Вважається, що він народився в родині заможних батьків-християн в Патарі, Лікія, де здобув початкову освіту. З-за того, що його біографія сплуталася з біографією Миколи Пинарского, кілька століть існувала помилкова думка, що батьками Миколая Мир Лікійського були Феофан і Нонна.

З дитячих років Миколай досягав успіху у вивченні Божественного Писання; вдень він не виходив з храму, а вночі молився і читав книги, плекаючи в собі гідне житло Святого Духа. Дядько його, єпископ Микола Патарскій, поставив його під читця, а потім звів Миколая в сан священика, зробивши його своїм помічником і доручивши йому говорити повчання пастві. Коли його батьки померли, святитель Микола успадкував їх стан, однак він віддав його на потреби благодійності.

Початковий період діяльності святителя Миколая в якості священнослужителя відносять до правління римських імператорів Діоклетіана і Максиміана. В 303-му році Діоклетіан видав едикт, що узаконив систематичне переслідування християн по всій імперії. Після зречення обох імператорів 1-го травня 305-го року відбулися зміни в політиці їх наступників по відношенню до християн. В західній частині імперії, Констанцій Хлор поклав кінець систематичним гонінням після свого сходження на престол.

У східній частині, Галерій продовжив переслідування до 311-го року, коли він випустив едикт віротерпимості, перебуваючи на смертному одрі. Гоніння 303-311 років вважаються найбільш тривалими в історії імперії. Після смерті Галерія його співправитель Ліциній в основному відносився до християн терпимо. Як результат, християнські громади стали розвиватися. До цього періоду відноситься єпископство святителя Миколая у Світі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Миколай Мирлікійський рятує від страти трьох невинно засуджених – Ілля Рєпін.