Микула Селянинович – Микола Реріх

Микула Селянинович   Микола Реріх

Микола Костянтинович Реріх – видатний художник Росії, наділений особливим художнім баченням і усвідомленням світу. Живописні полотна Реріха, як і багато його літературні та мистецькі роботи відрізняються оригінальністю ідей і винятковістю етапу втілення настільки неординарних задумів автора.

В якості основних мотивів творчості художника, можна назвати такі: мотиви неба, хмар, гір, східної природи, святих місць, святих образів, образів Матері Світу і мн. ін.

Творчу манеру Реріха відрізняє, крім того, і любов до Батьківщини та її історії. Митця глибоко цікавили такі ключові образи-символи російської культури, як: народні герої, лицарі, богатирі, цілителі, великі полководці, воїни і мн. ін. Один з подібних “великих” образів втілив Н. К. Реріх в роботі “Микула Селянинович”. Живописне полотно написано в 1910 році. Картина створена за билинному сюжетом, в основі її – великий билинний характер Микули Селяниновича.

Робота написана у техніці темперного живопису. З початку ХХ століття Реріх переходить від використання масляних фарб до тампере. Подібний перехід до нового творчого матеріалу продиктований тим, що темпера створює більш чисті по тону образи, не темніє від часу. Між тим, Реріх часто експериментує, використовуючи нові авторські склади фарб, здійснює досліди з темперними фарбами на різній основі.

Картина “Микула Селянинович” зберігається в Державному Російському музеї в Санкт-Петербурзі. Робота входить в єдиний масштабний твір-сюїту “Богатирський фриз”. “Богатирський фриз” – серія з дев’ятнадцяти декоративних полотен. Цілісний образ сюїти можна побачити в петербурзькому Російському музеї. Центральний образ богатиря Микули Селяниновича являє собою якийсь збірний образ, в якому втілилися дух і сила народу руського.

Образ билинного героя простий і непомітний на перший погляд, однак, він являє собою справжню міць нації. Образ вийшов великим, потужним, відображеним на безкрайніх просторах древньої землі. Картина написана з переважанням синюватих, прохолодних, несучих повітря і свіжість фарб. Образ великого орача точно овіяний цієї багатогранної глибиною синіх відтінків. Він виділяє тепло трудівника, тепло творця, творця нової більш прекрасною життя, повної краси і величі духу. Сама земля, точно незліченні неспокійні хвилі, розступається перед Микулой новим світом, чиї простори бескрайни і святі.

Таким чином, робота Реріха “Микула Селянинович” уособлює собою широту духу російського народу, його великі сили, терпіння, завзятість. Картина нагадує казкову билинную ілюстрацію, рисующую перед нами красивий світ, чистий, переливається лініями і колірними формами, де звучить вітер, точно душа самої природи, подчинившаяся богатирської волі російського народу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)