Міс Маргарет Хендерсон – Джон Уотерхаус

Міс Маргарет Хендерсон   Джон Уотерхаус

Портрет молодої Маргарет Хендерсон початку XX століття написаний талановитим англійською живописцем Дж. У. Уотерхаусом в той час, коли згасав період прерафаэлитизма, і відкидалися класичні канони живопису. Те, що Уотерхаус був визнаним портретистом, не залишає сумнівів. Але одним з головних нюансів його творчості була любов до жіночих образів, в тому числі міфологічним. Міс, що стала героїнею картини, для сучасника залишається загадкою.

На жаль, джерела мовчать про її біографії. Для глядача вона залишиться невідомою і яскравим прикладом напрямки, що існував всього півстоліття у світі культури. “Міс Маргарет Хендерсон” – один з яскравих прикладів витонченої живопису майстра, трохи похмурою, сухий і в чомусь схожою на техніку Мазаччо. Провівши паралель між раннім ренесансом і прерафаэлитизмом, очевидно, що портрет Маргарет проектує основні прийоми живопису прошловекових традицій: нерухомий погляд, німе “фото” з передачею природних форм, міміки, настрої і затемнений важкий фон.

Однак подібна глибина фону не часто використовувалася автором в якості основи. Зате вибраний контраст дозволяв витягнути, як в даному прикладі, героїню на передній план у більш об’ємному ракурсі, вигідному для глядача і самого творця. Такий прийом був відкритий ще Караваджо, а Уотерхаус застосував його тут, але розбавив похмуру глибину скляній вазою з квітами і грою відблисків. Тепла палітра дуже насичена.

Портрет притягує до перегляду завдяки різкого перепаду температур переднього плану і далекого. Характерним для портретної живопису Уотерхауса був лист з натури. Його модель була улюблена ще заочно, як прототип майбутнього творіння. Вона вивчалася, немов географічна мапа, до кінчиків глянцевих локонів. Його Міс Маргарет Хендерсон невагома і міла. Жовтизна шкіри отримана змішуванням декількох відтінків, надали приємну ваніль обличчю і рукам Маргарет. Біле плаття прозорим серпанком обрамляє тонку шию. Ні прикрас, ні важкої укладання.

Простота оздоблення Міс підкреслена повним квіткою троянди з мільйоном рожевих пелюсток. Погляд дівчини сумний, трохи втомлений, відкритий. Відсутність яскравих плям і охриста поволока картини свідчать про написання її в замкнутому просторі без вікон. Джерелом світла, швидше за все, були свічки. Ось чому тут так багато ванілі, мигдальної крайоли і античного білого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Міс Маргарет Хендерсон – Джон Уотерхаус.