Мистецтво живопису – Ян Вермеер

Мистецтво живопису   Ян Вермеер

В будинку Вермеєра не було його картин. Всі свої роботи майстер намагався негайно продати. Виняток становить лише “Мистецтво живопису”. З цим полотном Вермеер не розлучався до самої своєї смерті.

Композиція картини побудована таким чином, ніби глядач тільки що відсмикнув завісу і побачив сидячого за мольбертом художника і модель, позує йому в костюмі музи історії Кліо. Труба в руках жінки і лавровий вінок на голові раніше пояснювалися як символи слави, очікує живописця, який працює в історичному жанрі.

Зараз присутність Кліо прийнято інтерпретувати таким чином: Вермеер говорить глядачеві, що твори цього майстра не можуть канути в Лету, що ім’я його завжди залишається у віках. Художник в “Мистецтво живопису” одягнений в костюм XV століття, що відсилає нас до епохи Відродження. Але на стіні висить карта XVII століття. Католицька Фландрія відокремлена на ній від протестантської Голландії глибокою складкою. Ця складка говорить про те, що Вермеер болісно сприймав поділ рідної країни. Як і сучасні йому художники, Ян Вермеер користувався камерою-обскурой.

У ті часи це пристосування було дуже популярно серед живописців, оскільки дозволяло швидко і точно перевести зображення на полотно. Але що дивно – Вермеер використовував камеру-обскуру зовсім не для цього. Кажучи по совісті, історики мистецтва не надто добре уявляють, для чого саме потрібна була Вермееру камера-обскура, хоча і не сумніваються в тому, що він активно працював з нею. Передбачається, що вона допомагала художнику вибудовувати композицію картини. Або ж – що ще більш імовірно, враховуючи непозбутній інтерес художника до гри світла, – “брала участь” у створенні оптичних ефектів, яких багато в картинах Вермєєра.

Серед ефектів, створюваних камерою-обскурой, можна назвати якийсь “замутніння” контурів предметів, що знаходяться на передньому плані, а також виникнення своєрідних світлових ореолів навколо блискучих предметів. Подібний ефект ми можемо спостерігати і в “Мистецтво живопису” .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Мистецтво живопису – Ян Вермеер.